Kolejne amerykańskie Herculesy wylądowały na lotnisku w Jasionce

Reklama

W piątek w Porcie Lotniczym w Jasionce pojawiły się dwa kolejne amerykańskie samoloty wojskowe. –  Trwa proces przerzutu wojsk – informuje MON.

 

Zdjęcia: Twitter.com / Mariusz Błaszczak 

Pierwsze trzy Herculesy wylądowały w Jasionce już w czwartek wieczorem, o czym poinformowaliśmy jako pierwsi. W piątek na podrzeszowskim lotnisku pojawiły się dwie kolejne amerykańskie maszyny. Do Jasionki ściągani są żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Bragg w Karolinie Północnej.

Docelowo do Polski ma w najbliższych dniach dotrzeć ok. 1700 amerykańskich żołnierzy.  Stany Zjednoczone chcą w ten sposób wzmocnić wschodnią flankę NATO przed grożącym zbrojnym atakiem Rosji na Ukrainę. Żołnierze z USA mają być zakwaterowani w sąsiadującym z lotniskiem Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. 

O kolejnych amerykańskich samolotach w Jasionce w piątek poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. „To jeden z etapów przygotowawczych do przemieszczenia sił. Wkrótce do Polski dotrą siły 82. Dywizji Powietrznodesantowej, jednej z najbardziej renomowanych jednostek USA” – napisał na Twitterze Błaszczak.

„Żołnierze z 82. Dywizji Powietrznodesantowej wzmocnią amerykańskie siły stacjonujące już w Polsce. Trwa proces przerzutu wojsk. Żołnierze tej dywizji działali już razem z Polakami podczas misji wojskowych poza granicami kraju czy wspólnych ćwiczeń” – przypomina na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej.

MON nie podaje, ilu żołnierzy z USA jest już w Polsce. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama