Fot. Tomasz Modras / Rzeszów News. Na zdjęciu Tadeusz Ferenc

Rzeszów otrzymał kolejną nagrodę za wprowadzenie Punktów Obsługi Mieszkańców w galeriach handlowych. Ponadto, stolica Podkarpacia znalazła się w czołówce Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, a Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa,  znalazł  się w gronie finalistów konkursu „Innowacje w Polityce 2017”.

Rzeszów zgarnia kolejne nagrody i wyróżniania. Pierwsze z nich otrzymał 25 października w Warszawie, gdzie podczas Polskiej Konferencji Jakości Administracji Publicznej wyróżniono stolicę Podkarpacia przez szefa Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego w kategorii „Obywatel w centrum uwagi administracji”.

Nagrodę tę Rzeszów otrzymał za uruchomienie Punktów Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w galeriach handlowych.

– Chcemy, aby POM-y były wizytówką miasta. Chcemy, by inne miasta zaszczepiły  u siebie nasz pomysł. I tak się stało. Po Rzeszowie takie punkty wprowadził, Kraków, Bydgoszcz, Mielec i kilka innych jeszcze miast – wyjaśnia Marcin Stopa, sekretarz miasta Rzeszowa.

– W tych dobrych praktykach chodzi właśnie o to, aby się dzielić dobrymi rozwiązaniami.  My również podglądamy inne rzeczy i próbujemy je zrobić u nas – dodaje.

Do konkursu  zgłoszono ponad 50 projektów, z czego  wyróżniono 9 najlepszych. Wcześniej POP-Y otrzymały wyróżnienie skali europejskiej – „Dobre Praktyki URBACT”

Rzeszów znalazł się również  wśród 10 najlepszych miast tegorocznej  XV edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Zestawienie to jest przygotowywane pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka i powstaje w oparciu o 16 wskaźników, które obejmują trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochronę środowiska.

Ranking opracowywano na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego i obejmuje wszystkie jednostki samorządowe w Polsce.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

„[Rzeszów] znalazł się w ścisłej czołówce, udowodniając, że należy do grona najlepiej rozwiniętych [samorządów] w Polsce” – napisał w liście do Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, Michał Lipiński, dyrektor konkursu „Teraz Polska”.

Uroczyste ogłoszenie wyników rankingu oraz wręczenie dyplomów odbędzie się 6 listopada w Sali Kolumnowej Sejmu RP.

To jednak wciąż nie wszystkie wyróżnienia, którymi może się pochwalić rzeszowski magistrat. Chodzi o konkurs „Innowacje w Polityce 2017”, gdzie 1022 jurorów, zwykłych mieszkańców Europy, wybrało spośród 589 zgłoszonych projektów grono 80 finalistów, w którym znalazły się najbardziej kreatywne i odważne umysły Europy.

W tej grupie pojawił się również  Tadeusz Ferenc,  którego nominowano w kategorii „Społeczeństwo” za wprowadzanie elementów smart city (Inteligentny System Transportowy) oraz zaangażowanie obywateli w zarządzanie miastem.

Chodzi tu o spotkania z mieszkańcami, konsultacje z ruchami społecznymi, wprowadzenie jednego numeru, z którego mieszkańcy mogą dodzwonić się do każdej jednostki Urzędu Miasta Rzeszowa, oraz budżet obywatelski.

Konkurs po raz pierwszy organizuje Instytut Innowacje w Polityce w Wiedniu, który promuje projekty pozytywnie wpływające na mieszkańców i politykę krajową. Uroczysta gala odbędzie się 6 grudnia w wiedeńskim ratuszu, gdzie 9 zwycięzców otrzyma nagrody.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama