Kilkadziesiąt tysięcy złotych straciła mieszkanka podrzeszowskiego Głogowa Małopolskiego, która dała się oszukać mężczyznom, podających się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Do oszustwa doszło w ubiegły czwartek. Oszuści wykorzystali znany już schemat postępowania. Około południa do mieszkanki Głogowa Małopolskiego na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta CBŚP. Kobiecie powiedział, że prowadzi czynności przeciwko hakerom, którzy namierzyli jej konto bankowe.

Mieszkanka Głogowa Młp. została poinstruowana, że ma iść do banku i wybrać z rachunku wszystkie pieniądze, a potem je przekazać policjantowi, który przyjdzie je odebrać. Oszust, aby się uwiarygodnić, w trakcie rozmowy nakazał kobiecie, by zadzwoniła pod numer alarmowy policji i potwierdziła tożsamość „policjanta”.

Kobieta dała się przekonać, że ma do czynienia z funkcjonariuszem. Pojechała do Rzeszowa, gdzie w banku wybrała pieniądze z konta. Przez cały czas kobieta była w kontakcie z rozmówcą, któremu podała szczegóły ubioru. W pobliżu placówki przekazała pieniądze innemu mężczyźnie, który miał być pracownikiem cywilnym policji.

– Następnie kobieta poszła do kolejnego banku, gdzie znowu wybrała pieniądze przekazując je temu samemu mężczyźnie – informuje Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

Mieszkanka Głogowa Młp. wróciła do domu. Nikomu nic nie mówiąc miała zaczekać na rzekomego funkcjonariusza CBŚP i prokuratora, którzy mieli się pojawić u niej w przeciągu godziny. Po tym kontakt z rozmówcą się urwał. Dopiero po kilku godzinach kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Apel policji

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Policjanci apelują, aby nigdy nie przekazywać żadnych pieniędzy pośrednikom, osobom nieznanym, a mającym działać w imieniu rzekomo potrzebującego pomocy krewnego, albo podających się za funkcjonariuszy rożnych służb.

Policjanci przypominają, że nigdy nie pośredniczą w przekazywaniu pieniędzy. Nigdy też, nawet w przypadku prowadzonego postępowania przeciwko oszustom, policjanci nie będą żądali przekazywania jakichkolwiek kwot.

W przypadku, gdy rozmówca podaje się za policjanta lub innego funkcjonariusza, należy się rozłączyć i skontaktować z najbliższą jednostką policji, dzwoniąc najlepiej z telefonu stacjonarnego pod numer 997.

Policjanci przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Rzeszowie opracowali ulotkę przestrzegającą przed oszustami. Zawiera ona podstawowe informacje o metodach działania sprawców oraz o sposobach, jak nie dać się oszukać. Ulotka rozdawana jest przez dzielnicowych.

(kaw)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama