Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

28 drobnolistnych lip posadzonych na ul. 3 Maja wraz z całą zielenią będą oświetlone. To już będzie kolejne miejsce w Rzeszowie z podświetlaną roślinnością.

Na deptaku zostało posadzonych 28 lip drobnolistnych w odmianie Golden Globe. Mają one 2,5 wysokości, a średnica korony w kształci liści wynosi od 1 do 1,2 m. Na ul. 3 Maja posadzono także kwiaty oraz powstał trawnik.

– Cała zieleń na deptaku będzie  podświetlana oraz automatycznie nawadniana – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Gdy tak się stanie deptak będzie drugim miejscem w stolicy Podkarpacia, gdzie będzie można zobaczyć roślinność przyozdobioną kolorowymi iluminacjami. Pierwsza tego typu atrakcja powstała nie tak dawno w pasie zieleni przy al. Cieplińskiego. Pomysł na podświetlane drzewa Tadeusz Ferenc przywiózł wtedy z Bostonu.

Prace związane z modernizacją deptaka przy ul. 3 Maja mają zakończyć się w czerwcu.
Nawierzchnia remontowanej ulicy została pokryta granitowymi jasnymi płytami szerokość 60 na 90 cm. W części deptaka, po której mogą jeździć samochody, płyty mają 30 na 60 cm.

Na deptaku pojawiło się również 500 pamiątkowych płyt, ufundowanych przez darczyńców, których nazwy są wygrawerowana jednolitą czcionką wytłoczoną Jedna płyta kosztowała 250 zł.

Advertisement

Ciekawą atrakcją, która pojawiła się w ubiegłym tygodniu na ul. 3 Maja, jest „okno czasu”, w którym znajduje się zrekonstruowana podbudowa dawnej ul. Pańskiej. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

Modernizacja ul. 3 Maja kosztuje ponad  7 mln zł. Inwestycję realizuje firma Strabag. Deptak po przebudowie ma nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej.

Po modernizacji najstarszej ulicy w mieście, miasto zamierza odnowić dwa pozostałe deptaki: na ulicach Kościuszki i Grunwaldzkiej.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama