Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News
Reklama

Wzrosły ceny biletów miejskiej komunikacji, wkrótce droższe będzie płatne parkowanie w Rzeszowie i znacznie dłużej. Zdecydują o tym niedługo radni.

To kolejny wzrost opłat miejskich usług. Od 1 listopada aż o 25 procent wzrosły ceny biletów na przejazd autobusami MPK, za chwilę trzeba będzie znacznie drożej płacić za parkowanie w płatnej strefie. Świadczy o tym projekt uchwały na najbliższą sesję Rady Miasta Rzeszowa. W projekcie jest mowa, że opłaty także wzrosną o 25 procent!

I nie tylko opłaty mają się zmienić, ale również godziny obowiązywania stref płatnego parkowania. Obecnie płatna strefa obowiązuje od poniedziałku do piątku, od godz. 9:00 do 17:00. Jeżeli radni się zgodzą, płatna strefa będzie od godz. 8:00 do 20:00. Wyższe opłaty miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku. 

Godzina płatnego parkowania w podstrefie „niebieskiej” (ścisłe centrum miasta) wzrośnie z 4 do 5 zł, druga godzina z 4,8 do 6 zł, trzecia – z 5,7 do 7,2 zł, czwarta i każda kolejna – z 4 do 5 zł. W podstrefach „zielonej”, „czerwonej” i „pomarańczowej” ceny mają pójść w górę odpowiednio z: 2,5 do 3 zł, z 3 do 3,6 zł, z 3,6 do 4,3 zł i z 2,5 do 3 zł. 

Wyższe mają być również ceny opłat abonamentowych. W podstrefie „niebieskiej” z 270 do 300 zł, „pomarańczowej”, „zielonej” i „czerwonej” ze 170 do 200 zł. Więcej za abonament zapłaciliby także posiadacze samochodów hybrydowych. W strefie „niebieskiej” 150 zł zamiast 135 zł oraz w pozostałych 100 zł zamiast 85 zł.

To już kolejny wzrost opłat parkingowych w przeciągu roku w Rzeszowie. Strefę nadzoruje Miejska Administracja Targowisk i Parkingów. O podwyżkach chcieliśmy we wtorek porozmawiać z dyrektorem MATiP-u, Jerzym Tabinem, ale wielokrotnie nie odbierał telefonu komórkowego, a na prośbę o kontakt, tradycyjnie, nie zareagował.

Krótkie uzasadnienie wyższych opłat znajdujemy tylko w projekcie uchwały na najbliższą sesję rady miasta (22 listopada). „Podwyżki opłat (…) spowodują większą rotację pojazdów. Podwyższenie dotychczasowych opłat zasadne jest również z uwagi na wysoką inflację i zmianę obowiązujących cen realnych” – czytamy w uchwale. 

Płatna strefa parkowania działa w Rzeszowie od 2016 roku. Przez pierwsze cztery lata godzina parkowania w ścisłym centrum miasta kosztowała 2 zł. W 2020 roku stawki podniesiono o 50 groszy i powiększono strefę o dwie kolejne: „czerwoną” i „zieloną”. W 2022 r. godzina płatnego parkowania w strefie „niebieskiej” wzrosła do 4 zł.   

Obecnie w strefie płatnego parkowania jest ok. 4500 miejsc.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama