Zdjęcie: Materiały inwestora
Reklama

Termin ukończenia budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii zbliża się już coraz większymi krokami. Nowoczesna spalarnia odpadów, powstająca przy ulicy Ciepłowniczej, ma zostać oddana do eksploatacji w czerwcu 2018 roku. Wartość inwestycji to niemal 285 mln zł.

Przypomnijmy, że na początku powstawania ITPOE nie obyło się bez kontrowersji . Mieszkańcy Załęża protestowali przeciwko budowie spalarni. Obawiali się, że sąsiedztwo instalacji mającej roczną przepustowości przerobu 100 tys. ton odpadów, może odbić się na ich zdrowiu. Nie powstrzymało to jednak inwestycji, a jej efekty są już coraz lepiej widoczne.

Informator Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii

Budowa ITPOE zbliża się powoli do końca. Fasady są już niemalże ukończone. W budynku głównym zakończono instalację suwnicy nad zasobnikiem na odpady. Ku końcowi zbliża się montaż ostatnich elementów kotła w hali procesowej, trwa montaż obudowy hali rozładowczej i prace izolacyjne. Ukończone zostały za to prace związane m.in. z wymurówką kotła, montażem części konstrukcji wsporczej, wykonywaniem fundamentów estakady ECR-ITPOE, a także prace w zakresie montażu turbozespołu. W październiku przeprowadzono pomyślnie próbę ciśnieniową. Równolegle montowane są jeszcze instalacje wewnątrz budynków, sieci zewnętrzne wody i kanalizacji, przeciwpożarowe oraz okablowanie.

Instalacja ma być zasilana odpadami, które produkuje Rzeszów i pobliskie gminy. 70% odpadów dostarczy do ITPOE sama stolica Podkarpacia (ok. 70 tys. ton). Aktualnie trafiają one do powtórnego przetworzenia, spalenia, a także – ich niedająca się przetworzyć część – na wysypisko w Kozodrzy.

AM

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama