Kolonia w rezydencji prezydenta RP. 36 dzieci z Podkarpacia wyjechało do Wisły [FOTO]

0

8 dni spędzą w Wiśle dzieci z terenów, których domy ucierpiały w trakcie czerwcowej powodzi na Podkarpaciu. Najmłodsi będą wypoczywać w rezydencji prezydenta RP.  

 

Czerwcowe nawałnice, które przeszły przez Podkarpacie, doprowadziły do powodzi m.in. w gminie Chmielnik, Jawornik Polski, czy w Trzcinicy pod Jasłem.

Aby zrekompensować ten trudny czas najmłodszym mieszkańcom zalanych terenów, Urząd Marszałkowski wspólnie z Kancelarią Prezydenta RP i wojewodą podkarpackim, przygotowali kolonię dla 36 dzieci (7-14 lat) z naszego województwa. Z inicjatywą organizacji letniego wypoczynku dla najmłodszych wyszła Pierwsza Dama RP, Agata Kornhauser-Duda.

Dzieci na 8-dniowy wypoczynek w sobotę (25 lipca) wyjechały do Wisły na Śląsku, gdzie do 1 sierpnia będą przebywać w rezydencji prezydenta RP. Dzieci, które biorą udział w letnim wypoczynku, pochodzą z gminy Jasienica Rosielna, Jawornik Polski, miasta i gminy Kańczuga, z gminy Łańcut, miasta i gminy Jasło.

– Cieszę się, że mogę wziąć udział w kolonii. Nigdy na czymś takim nie byłam. Dzięki temu, mam jedyną szansę wypocząć w te wakacje – mówiła podekscytowana 13-letnia Martyna. – Nie mogę się doczekać zaplanowanych atrakcji, ale trochę się boję wyjazdu, bo nigdy nie byłam na kolonii. Pierwszy raz jadę gdzieś bez rodziców – dodawała 10-letnia Hania. 

Ambasadorzy Podkarpacia na Śląsku 

W odprawie dzieci na kolonię, która odbyła się o 8:30 przed Urzędem Marszałkowskim w Rzeszowie, wzięli udział Jerzy Cypryś, wiceprzewodniczący sejmiku podkarpackiego oraz Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki.

– Myślę, że będziecie z wyjazdu zadowoleni, a spędzony w Wiśle czas będzie wypełniony szeregiem atrakcji. Czas wypoczynku to też okazja do zawarcia nowych znajomości. Mam nadzieję, że relacje nawiązane w trackie obozu będą trwałe – mówiła do dzieci Ewa Leniart. – Bawcie się dobrze. Jedźcie i wróćcie bezpiecznie. Będziemy tu na was czekać – dodała. 

– Mam nadzieję, że pobyt będzie dla was przyjemny. Życzę wam mocy wrażeń – dodawał z kolei Jerzy Cypryś. – Jedziecie do Wisły. Wiecie, kim tam będziecie? Ambasadorami Podkarpacia. Będziecie nimi? – zapytał dzieci Cypryś. 

– Tak! – odparł chór dzieci.  

– Niech ten wypoczynek będzie źródłem ciekawych wrażeń, a nie koronawirusa – powiedział Jerzy Cypryś. 

Wyprawka, coś słodkiego i kieszonkowe 

Dzieci od urzędu marszałkowskiego i sponsorów przed wyjazdem dostały wyprawkę, w który były: plecak, bidony, latarki, czapki, naturalne kosmetyki z Uzdrowiska Rymanów-Zdrój, woda mineralna, ręczniki, koszulki, środki czystości, do tego puzzle oraz gry planszowe, w tym gry edukacyjne o tematyce historycznej.

Dzieci od cukierni Orłowski & Rak w Rzeszowie dostały także jagodziankę, ciastko kruche i ciasto ucierane z borówkami. 

Uczestnicy kolonii na wyjazd dostali także „kieszonkowe”, które zebrali pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i pracownicy Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie. W sumie uzbierano 2,3 tys. zł. Pieniądze podzielono wśród uczestników wycieczki. 

Wyjazd dzieci wsparło również województwo śląskie i miasto Wisła. Dzieci zwiedzą m.in. podziemia Sztolni Królowa Luiza w Parku 12C, Park Śląski, Śląski Ogród Zoologiczny, a także Stadion Śląski. Dzięki pomocy Śląska, dzieci spotkają się z góralami w Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej, mają też zapewnionego przewodnika GOPR.

Z kolei Urząd Miasta w Wiśle zorganizuje zwiedzanie Wisły i przekaże dzieciom pamiątki. Koloniści będą też w parku wodnym, pojadą do Ustronia, Istebnej i Koniakowa. W planach jest też wjazd kolejką na Czantorię Wielką, wizyta w gospodarstwie agroturystycznym, zwiedzanie Muzeum Beskidzkiego, liczne gry, zabawy, warsztaty.

Spotkają się z Adamem Małyszem 

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego natomiast zapewni uczestnikom kolonii spotkania z przedstawicielami straży pożarnej, policji i Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ponadto, BBN nawiązało kontakt z Adamem Małyszem, który spotka się z dziećmi i oprowadzi je po skoczni w Wiśle-Malince.

Na zakończenie wakacyjnego pobytu w rezydencji prezydenta RP w Zamku w Wiśle, dzieci dostaną upominki od Kancelarii Prezydenta RP, BBN, Ministerstwa Obrony Narodowej, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Orlenu.

Urząd marszałkowski opłacił koszty ubezpieczenia, materiałów do zajęć dla dzieci, wynagrodzenia opiekunów. Kancelaria Prezydenta RP zapewniła całej grupie nocleg wraz z wyżywieniem. Koszty transportu zostały pokryte przez wojewodę podkarpackiego.

(jg)

redkacja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama