Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News
Reklama

Stolica Podkarpacia stawia na ogrzewane wiaty. Do końca 2018 roku na rzeszowskich ulicach stanie ich 13. W planach jest również wymiana 128 wiat na nowe.

Do 2018 roku na rzeszowskich ulicach ma się pojawić 141 nowych wiat przystankowych wyposażonych w fotowoltaikę. 13 z nich ma również w zimie ogrzewać pasażerów a w lecie chłodzić.  Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie, który odpowiada za organizację miejskiej komunikacji, chce, by 36 nowych wiat pojawiło się jeszcze w tym roku.

Wiaty mają być czteromodułowe. Ich szerokość będzie zróżnicowana. Mają mieć odpowiednio 1 m, 1,5 m i 1,8 m. – Zostaną one stworzone ze stali lub aluminium – wyjaśnia Anna Kowalska, dyrektor ZTM-u. Wiaty swoim wyglądem będą podobne do tych, które jesienią 2016 roku pojawiły się na ulicy Lisa Kuli oraz na placu Wolności w kierunku ul. Lwowskiej.

Na placu Wolności będzie jeszcze jeden ogrzewany przystanek i dwa na przystanku przy galerii handlowej Center Park. Dwa kolejne zaplanowano na al. Powstańców Warszawy. W obu przypadkach wiaty będą miały szerokość 1,8 m. Pozostałe wiaty zostaną wymienione na ulicach: Dąbrowskiego, Hetmańskiej, Kopisto, placu Kilińskiego, Podwisłocze oraz Powstańców Warszawy.

W przyszłym roku innowacyjnych wiat możemy spodziewać się na ulicach: Krakowskiej (jedna), Wyzwolenia (dwie), Piłsudskiego (pięć), a tych zwykłych m.in. na al. Armii Krajowej, ulicach: Batalionów Chłopskich, Bł. Karoliny, Cienistej, Cieplińskiego, Kotuli, Krakowskiej, Lwowskiej, Łukasiewicza, Marszałkowskiej, Niepodległości, Okulickiego, Obrońców Poczty Gdańskiej, Sikorskiego, Witosa, Wyspiańskiego czy Warszawskiej.

Ściany nowych wiat będą wypełnione bezpiecznym, hartowanym, laminowanym szkłem. Każda wiata będzie miała nazwę przystanku, aluminiową gablotę na podświetlany rozkład jazdy. Nie zabraknie też drewnianych ławek.

Nowe wiaty będą miały barwy srebrno-pomarańczowe. Pierwszych 36 ma się pojawić na rzeszowskich ulicach do końca listopada br. Kolejnych 105 wiat przybędzie do listopada 2018 roku.

Wymiana i montaż wiat przystankowych jest współfinansowana przez Unię Europejską w  ramach programu Polska Wschodnia 2014 – 2020.

W Rzeszowie aktualnie są cztery ogrzewane przystanki. Pierwszy wybudowano w listopadzie 2015 r. na ul. Lisa Kuli przy galerii Graffica. Rok później zamontowano także na ul. Lisa Kuli przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy oraz dwa na placu Wolności. Wiaty zamontowane w 2016 r. kosztowały ponad 340 tys. zł.

Zdjęcie: Materiały Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie
Zdjęcie: Materiały Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.