Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Czterogodzinny koncert „Rzeszów Forever” w hali Podpromie zakończył 19. edycję Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie.

 

Zdjęcia: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Koncert, którego motywem przewodnim były polskie przysłowia, odbył się w poniedziałek wieczorem, 17 lipca. Wystąpiło w nim 20 zespołów z 10 krajów (560 tancerzy), które przyjechały na tegoroczny festiwal Polonusów. Hala Podpromie była wypełniona po brzegi. Biletów sprzedano ok. 2300. 

Na koncert „Rzeszów Forever” przyjechali m.in. minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP oraz Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu. Dera odczytał list Andrzeja Dudy skierowany do uczestników festiwalu. 

„Dla milionów Polek i Polaków folklor zawsze był istotnym znakiem tożsamości, a repertuar ludowy poruszał duszę. Festiwal to wspaniałe święto wspólnoty narodowej, którą tworzymy razem, bez względu na to, gdzie jesteśmy” – napisał w liście prezydent Duda. 

– Nie jest łatwo być Polakiem za granicą, szczególnie w kolejnych pokoleniach. Ale Wy drodzy rodacy wciąż przekazujecie te tradycje i za to wam dziękujemy – powiedziała z kolei Małgorzata Gosiewska.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

 

Wśród gości koncertu były również władze Rzeszowa i województwa. – Dziękujemy wam za te ostatnie dni, gdy Rzeszów dzięki wam był światową stolicą folkloru – powiedział do Polonusów Władysław Ortyl, marszałek podkarpacki. 

– Mimo przeciwności, pandemii, wojnie ten festiwal się odbył, ale stoją za nim wspaniali ludzie – dodał Dariusz Bonisławski, prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska, organizator święta Polonusów. 

Dyrektor festiwalu Mariusz Grudzień otrzymał Nagrodę im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wręczył mu bukiet kwiatów.  – Rzeszów pokochał festiwal, a festiwal pokochał Rzeszów – mówił ze wzruszeniem Grudzień.

19. Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych trwał od 12 do 18 lipca. W sobotę i niedzielę jego uczestnicy koncertowali niemal w całym Podkarpaciu. Tegoroczna edycja odbyła się po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią i wojną na Ukrainie.

 

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama