Kongres 590 w Jasionce z Andrzejem Dudą i Beatą Szydło [ZDJĘCIA]

Reklama

– Nie będziemy się zbliżali do Europy Zachodniej, jeżeli Polska będzie krajem taniej siły roboczej – mówił w czwartek w podrzeszowskiej Jasionce Andrzej Duda, prezydent RP, podczas II Kongresu 590.

 

Na dwudniowy Kongres 590 przyjechało około 3 tys. osób. Patronuje mu po raz kolejny prezydent Andrzej Duda. Do Jasionki przyjechali najważniejsi politycy PiS z premier Beatą Szydło na czele. Są również wicepremierzy Mateusz Morawiecki, Jarosław Gowin i prof. Piotr Gliński.

Kongres 590 zainaugurował Andrzej Duda. – Chcę po pięciu latach prezydentury spojrzeć na przeciętną polską rodzinę i usłyszeć: nasz poziom życia się podniósł. To rzecz najważniejsza – mówił prezydent. – To rzeczywiście realizacja społecznej gospodarki rynkowej i takiego podziału dóbr w państwie, że wędrują one faktycznie pod każdy dach – kontynuował Duda.

Duda o 500+

Stwierdził, że polska przedsiębiorczość rozwija się od 30 lat, jest dzisiaj „największym skarbem Rzeczypospolitej”.  Duda mówił, że nasza gospodarka nie będzie dobrze rozwijała, jeżeli pracownicy nie będą dobrze zarabiać. Prezydent RP zaapelował do przedsiębiorców, by rozważyli podwyżki płac dla kobiet, które skłonne są rezygnować z pracy z powodu 500+.

– Kiedy pojawił się program 500+, niektóre środowiska podniosły lament, że teraz kobiety będą się zwalniały z pracy. Powiedziałem i powtórzę to jeszcze raz: Tak będą się zwalniały z pracy, w której jest płacone 1,2 tys. zł na rękę miesięcznie. Trudno mi się dziwić, że ona mówi: „To mi w takim razie nie opłaca się zostawić swoich dzieci i pracować za 1,2 tys. zł. To lepiej, żebym poświęciła im czas” – mówił Andrzej Duda.

– Moją wielką ambicją jest to, żebyśmy pod względem płac, a więc poziomu życia rodzin zbliżali się do Europy Zachodniej. Nie będziemy się zbliżali, jeżeli Polska będzie krajem taniej siły roboczej – zaznaczył prezydent RP.

Zapewnił też, że rząd Beaty Szydło może liczyć na jego wsparcie. – Chcemy realizować program dla Polski, który ma pozwolić naszemu krajowi rozwinąć skrzydła – dodał Duda. 

Wieczorem podczas Gali XV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, Andrzej Duda wręczy zwycięzcom statuetki. Zostaną nimi uhonorowane najlepsze podmioty gospodarcze, które przyczyniają się do rozwoju Polski, promują ją na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm.

Szydło: Rozwijamy się

Beata Szydło z kolei podczas swojego wystąpienia mówiła, że „Polska jest krajem rozwijającym się”.

– Większość naszych planów jest zrealizowana, a pozostałe są w trakcie realizacji. Przez wiele lat jeździliśmy po Polsce i rozmawialiśmy z ludźmi, to były tysiące przejechanych kilometrów i setki spotkań. W programie, który realizuje rząd Zjednoczonej Prawicy, odpowiedzieliśmy na potrzebę godnego życia polskich rodzin – przekonywała Szydło.

Stwierdziła, że rząd PiS „dzisiaj prowadzi Polskę w bardzo dobrym kierunku”. – Polska jest krajem rozwijającym się. Polska jest krajem bezpiecznym, w którym każdy jest szanowany. Każdy tutaj nad Wisłą ma prawo realizować swoje marzenia i takiej Polski chcemy – mówiła szefowa polskiego rządu. 

– Jestem dumna, że mieszkam w Polsce. Jestem dumna, że Polska jest tak pięknym i wspaniałym krajem – dodawała Beata Szydło. 

Morawiecki: Jak ma być kapitalizm?

Mateusz Morawiecki mówił zaś, że obecnie mamy do czynienia „z wielką polaryzacją, z wielką koncentracją dóbr w rękach nielicznych firm”. – Dzisiaj tych kilka największych gigantów ma majątek, który jest niewyobrażalny i przekraczający majątek wielu państw – podkreślał.

Morawiecki przywoływał Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, którą ogłosił na pierwszym Kongresie 590.

– Jednym z głównych założeń naszej strategii jest utrzymanie tej spójności społecznej – zredukowanie poziomu nierówności, a jednocześnie zapewnienie szans na rozwój dla możliwie najszerszych grup społecznych. Kapitalizm musi być kapitalizmem społecznym, prospołecznym, ale tworzącym jak najlepsze warunki do życia gospodarczego dla przedsiębiorców – mówił minister rozwoju i finansów.

– Chcemy równych warunków dla rozwoju – dodawał Morawiecki. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama