Kongres 590. Mateusz Morawiecki: mamy więcej Polaków, którzy oszczędzają [FOTO]

0
Reklama

– Budowanie polskiego kapitału jest bardzo ważne. Będziemy wspierać polskich przedsiębiorców – zapewniał we wtorek premier RP Mateusz Morawiecki podczas Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa. 

 

Mateusz Morawiecki był jednym z dwóch najważniejszych gości czwartej edycji Kongresu 590, który we wtorek kończy się w G2A Arena. Dzień wcześniej pojawił się Andrzej Duda, który wieczorem wręczył Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP.   

We wtorek do Jasionki przyjechał Mateusz Morawiecki, który wziął udział w sesji plenarnej oraz spotkał się z przedsiębiorcami. Premier mówił m.in. o pułapkach gospodarczych, jakie rzekomo przed rządem PiS postawiła koalicja PO-PSL.

– Wyzwania demograficzne są bardzo poważne i manifestują się przez brak rąk do pracy. Każdy polski rząd w kolejnych latach powinien postawić sobie takie zadanie, jakie my sobie postawiliśmy, czyli przyciągać Polaków z zagranicy, co oznacza mniej łez i podzielonych rodzin, to także ogromny i cenny kapitał doświadczeń i finansowy – mówił Morawiecki.

Do pułapek szef polskiego rządu zaliczył również uzależnienie się od kapitału zagranicznego, stwierdził, że ten trend teraz się odwraca. – W 2019 roku po raz pierwszy mamy więcej Polaków, którzy oszczędzają, niż tych, którzy nie mogą sobie na to pozwolić. To przełom i zwrot – przekonywał Mateusz Morawiecki. 

Stwierdził, że sprawność instytucji państwowych, systemu podatkowego oraz wspieranie polskiego kapitału są podstawami polityki gospodarczej rządu PiS. Morawiecki do krajów, które odniosły sukces gospodarczy, zaliczył Hiszpanię, Japonię, Tajwan, Niemcy i Chiny.

Do pułapek premier RP zaliczył też niską marżę i pułapkę średniego rozwoju. Mówił, że dziś “walka konkurencyjna” odbywa się bardzo często na poziomie “sprytnych regulatorów”. – Będziemy wspierać polski biznes, polski kapitał, polskiego przedsiębiorcę – zapewniał Morawiecki, dodając, że to “droga do realizacji polskiego modelu państwa dobrobytu”.

Mateusz Morawiecki mówił, że ten model “pozwala na wyższe wynagrodzenia, szybszy wzrost płacy minimalnej, ulgi dla mniejszych przedsiębiorców, a także niższe podatki”. Premier stwierdził, że Polska ma jeden z najsilniejszych wzrostów gospodarczych na świecie i należy do grupy 22 najsilniejszych krajów świata.

– Domykamy lukę podatkową, podnieśliśmy problem rajów podatkowych, przesunęliśmy około 70 mld zł na cele społeczne od mafii paliwowych, nie podnosząc podatków, obniżyliśmy VAT, CIT, obniżamy ZUS dla przedsiębiorców – wyliczał gospodarcze zasługi 4-letnich rządów PiS premier Morawiecki. 

Zapewniał, że gospodarka, którą buduje PiS, będzie “odpowiadała na aspiracje ambitnych ludzi”, a ci, którzy potrzebują wsparcia, dostaną je w “dużym stopniu”. Sektor finansów publicznych ma być też “gwarancją długoletniego wzrostu gospodarczego”. To ma sprawić, że Polska odniesie “ogromny sukces na arenie międzynarodowej”.

Oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: