Kongres 590. Podkarpacie z nagrodą specjalną prezydenta RP Andrzeja Dudy

 – Jesteście perłami polskiej gospodarki – mówił w Rzeszowie do laureatów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP Andrzej Duda. Samorząd województwa otrzymał nagrodę specjalną.

To była jubileuszowa 20. edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Andrzej Duda wręczył statuetki podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór na Uniwersytecie Rzeszowskim. Tam też zorganizowano tegoroczny  Kongres 590. Poprzednie były w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, ale od lutego jest tam sztab amerykańskich żołnierzy. 

Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP przyznawane są raz w roku, w siedmiu kategoriach. Spośród wszystkich zgłoszeń, tym razem były 182, kapituła wybrała po trzech nominowanych. Ostateczną decyzję podjął Andrzej Duda. 

W konkursie jest pięć głównych kategorii, nagrody w postaci statuetki otrzymali:  

W kategorii Lider MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, zwycięzcą została firma Ekoenergetyka-Polska z Zielonej Góry. Dostarcza systemy ładowania autobusów, e-trucków oraz pojazdów osobowych. Od początku działalności ma własny zespół programistów i centrum badawczo-rozwojowe dedykowane elektromobilności. 

– Narodowy Sukces – nagrodę dla polskich przedsiębiorstw, które osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój, są też wzorem funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw, otrzymała spółka H.Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych z Poznania. To najstarszy producent taboru kolejowego w Polsce. Pierwsze wagony wyprodukowała ponad 100 lat temu.  

– Międzynarodowy Sukces – nagroda dla przedsiębiorstw, które osiągają znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych trafiła do Advanced Protection Systems z Gdyni. Spółka tworzy radary i systemy antydronowe, które wykrywają i neutralizują bezzałogowe statki powietrzne. 

– Odpowiedzialny Biznes – dla przedsiębiorstw wykazujących się aktywnymi działaniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W tej kategorii wygrała spółka RST Roztocze. To największy w Europie producent zamknięć przemysłowych stosowanych m.in w energetyce, telekomunikacji, kolejnictwie, klimatyzacji, przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym.  

– Firma Rodzinna – nagroda dla mikro i małych przedsiębiorstw, które są jednocześnie firmami rodzinnymi trafiła do firmy Ster, producenta siedzeń i foteli dla komunikacji masowej. 

W dwóch kategoriach specjalnych:

– Badania+Rozwój – nagroda specjalna dla zespołów jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną, została przyznana spółce ADJ Nanotechnology. Spółka opracowuje innowacyjne dodatki nanocząsteczkowe po unikatowych właściwościach bioaktywnych. Przeciwustrojowe powłoki lakiernicze mają zastosowanie m.in. w wyrobach papierniczych i tekstylnych 

– Startup_PL – nagroda specjalna dla przedsiębiorstw, które istnieją na rynku nie dłużej niż 5 lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną powędrowała do spółki Chronospace. Firma zajmuje się tworzeniem autorskich rozwiązań opartych między innymi o technologie VR, AR i MR, tworzy gry edukacyjne i rozrywkowe, aplikacje, symulatory treningowe oraz wirtualne spacery. 

Nagrodą Indywidualną została uhonorowana Beata Drzazga, filantropka i laureatka wielu nagród za działalność gospodarczą. 21 lat temu założyła spółkę MetaMed, największą firmę medyczną w Polsce, która świadczy usługi z zakresu opieki długoterminowej. Prowadzi tez firmę w Las Vegas, jest ambasadorem biznesu Nevady, współorganizuje konferencje nowych technologii w Dolinie Krzemowej w USA, od roku jest dziekanem i wykładowcą wydziału medycznego Akademii Górnośląskiej w Katowicach. 

Perły gospodarki

 – To był bardzo trudny wybór, jesteście perłami polskiej gospodarki – powiedział do laureatów i finalistów Andrzej Duda. Ale przyznał też, że  czekają ich ciężkie czasy. Powód? Wojna w Ukrainie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

 – Kiedy patrzy się z drugiej strony oceanu, to Polska jest małą kropką na mapie świata i wydaje się, że ta wojna toczy się w zasadzie w Polsce i niestety bardzo wielu inwestorów ze świata w taki sposób właśnie patrzy. To nie ułatwia dzisiaj zadania polskim przedsiębiorcom, to nie ułatwia możliwości prowadzenia biznesów w Polsce – mówił prezydent Duda.

Nawiązał też do prognozy Komisji Europejskiej dla polskiej gospodarki. Z analiz ekspertów wynika, że tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie ok. 4 proc., w przyszłym roku tylko 0,7 proc., a za dwa lata wzrośnie do 2,6 proc. Prezydent Duda nie traci jednak optymizmu.

– Dla mnie szklanka jest zawsze do połowy pełna. Jeżeli porównamy to z prognozą dla Europy Zachodniej, to i tak u nas ma być lepiej, bo tam ma być jeszcze niższy wzrost gospodarczy, a to oznacza, że mamy szanse nadganiania dystansu rozwojowego, który pomiędzy nami a Zachodem Europy cały czas istnieje, zwłaszcza jeżeli chodzi o poziom życia przeciętnego obywatela – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Macie państwo ogromną szansę, żeby to wykorzystać – zwrócił się do przedsiębiorców.

Nagroda specjalna

Prezydent Duda przyznał w tym roku także nagrodę specjalną, którą otrzymało województwo podkarpackie. „Za tworzenie szczególnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości innowacji w dziedzinach lotnictwa i kosmonautyki, informacji i telekomunikacji, motoryzacji i jakości życia. Za wiele pilotażowych aktywności, a także jako docenienie mieszkańców, organów administracji rządowej i samorządowej za pomoc Ukrainie na bezprecedensową skalę” – brzmiało uzasadnienie. 

Nagrodę odebrali: Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki i Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

 

Zdjęcia: Mateusz Romaniewicz / Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Następnie Andrzej Duda przekazał na ręce Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa, dokument potwierdzający nadanie tytuł „Miasta Ratownika”. W ten sposób prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował za pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

 – Gdyby nie Rzeszów, prawdopodobnie Ukraina by nie przetrwała – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda.

 

Zdjęcia: Urząd Miasta Rzeszowa

Na zakończenie Gali Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS, odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS. 

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama