Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

„Pradawne drzewo” to ostatnia premiera sezonu Teatru Maska w Rzeszowie. Honorata Mierzejewska-Mikosza opowie o pięknie, sile i kruchości przyrody.

„Pradawne drzewo” to spektakl inspirowany mitologią słowiańską, choć w tym przypadku okrojoną do podstawowych motywów i znaczeń, żeby dzieci mogły zrozumieć przedstawianą historię. Są świadkami narodzin nieba, gwiazd, słońca (Swaróg), zjawisk przyrody, takich jak burze i pioruny (Perun) czy wiatr (Strzybóg), śledzą wyznaczanie kierunków świata (Świętowit). A wszystko to dzieje się wokół prastarego Dębu.

To potężne drzewo znajduje się w centrum opowieści. Podczas spektaklu rozrasta się, pokazuje swoje tajemnice i odsłania wydarzenia, których było świadkiem. Aktorki są przewodnikami po świecie Natury. Za pomocą gestu, ruchu i śpiewu budują opowieść o początku świata.

Twórczy tego spektaklu chcą zwrócić uwagę na na piękno i kruchość przyrody, której naturalne funkcjonowanie jest dziś zagrożone. Dzieci poznają różne gatunki drzew, ich tajemnicze życie i wywodzące się ze słowiańszczyzny zwyczaje z nimi związane. 

W spektaklu występują: Ewa Mrówczyńska jako Ultrenica, gościnnie Joanna Pruś, czyli Południca oraz Natalia Zduń w roli Wieczernicy. Scenografię przygotowała Joanna Jaśko-Sroka, a muzyką zajął się Pavel Helebrand.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Scenariusz i reżyseria to już dzieło Honoraty Mierzejewskiej – Mikoszy, absolwentki Akademii Teatralnej w Warszawie, a dokładnie Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i reżyserii oraz Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie studiowała wiedzę o książkach dla dzieci i młodzieży. Mierzejewska -Mikosz jest jedną z założycielek Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Poddańczy. Jako jedna z pierwszych tworzyła w Polsce spektakle dla najmłodszych.

Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją teatralną, jest autorką kilkunastu sztuk teatralnych i wykładowcą na kierunku reżyseria białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W roku 2019 dostała nagrodę „Zasłużona dla Kultury Polskiej” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera spektaklu dedykowanego dzieciom od 4. roku życia odbędzie się w sobotę, 2 lipca o godz. 16:30. Bilety w cenach: 20 i 25 zł. 

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama