Zdjęcie: materiały Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem

Maskę lub lalkę teatralną mają wykonać dzieci, które zgłoszą się do konkursu „Kukły” w Krasnem. W programie imprezy huczna parada i spektakle teatru lalek. 

W tym roku Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Teatralny „Kukły” odbędzie się 29 września. To już 13. edycja największej na Podkarpaciu imprezy poświęconej teatrowi lalek. 

– Ma ona przybliżyć dzieciom i młodzieży tę nadal fascynującą sztukę – mówi Maciej Szukała z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem.

Tym razem uczestnicy konkursu mają wykonać maskę lub lalkę teatralną (kukłę, pacynkę, marionetkę lub jawajkę) zainspirowaną postacią fantastyczną z literatury lub kina.

Prace oceni profesjonalne jury. Zasiądą w nim aktorzy Teatru Maska oraz Paweł Sroka, plastyk i aktor Teatru Przedmieście z Rzeszowa. 

Podpisane lalki i maski (imię i nazwisko, wiek, placówka, opiekun, tytuł pracy, telefon kontaktowy) należy przesyłać do 20 września na adres: Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Krasnem, 36-007 Krasne 743.

Huczna parada

29 września o godz. 13:00 – tuż przed ogłoszeniem wyników konkursu – ulicami Krasnego przejdzie huczna parada. Mogą do niej dołączyć wszystkie osoby, które nadeślą prace, oraz ich opiekunowie.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Ruszmy spod ośrodka kultury i przejdziemy główną ulicą, obok kościoła, placu zabaw – wyjaśnia Szukała. – Na drodze parady ustawione zostaną stacje artystyczne, które przygotuje Teatr Plaster z Jarosławia – zapowiada.

Dodatkowo w paradzie będą uczestniczyć tancerze, miotacze ognia, kuglarze na szczudłach, mażoretki i muzycy.

W poprzednich latach w paradach brało udział ponad 250 osób.

Mrożek w Krasnem

Parada to nie jedyna atrakcja konkursu. Maciej Szukała działa jednocześnie w lokalnym Teatrze A’propos, dla którego wyreżyserował spektakl „Męczeństwo Piotra Oheya” na kanwie dramatu Sławomira Mrożka. Teraz wystawi go przy okazji konkursu „Kukła”.

– Po tym jak w mieszkaniu Oheya znikąd zjawia się tygrys, zaczynają nachodzić go różne osoby, cyrkowcy, urzędnicy. Zostaje osaczony – przybliża treść utworu Szukała. – Tekst Mrożka pochodzi z 1959 roku i ma wymiar polityczny, ale i dzisiaj może być aktualny. Obywatel wobec systemu jest bezsilny – twierdzi reżyser.  

Zdjęcie: materiały Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Krasnem

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama