Zdjęcie: Rzeszów News
Reklama

W przyszłym tygodniu ratusz wyłoni operatora konkursu na aulę miejską przy ulicy Słowackiego. Jeszcze w tym roku ma nagrodzić najlepsze prace architektów.

O tym, że miasto planuje budowę auli miejskiej na przeciwko ratusza (w miejscu obecnego parkingu), pisaliśmy już wiele razy. Ma tam powstać budynek dla wystaw i kameralnych koncertów, ale również pod miejskie wydarzenia. Parking zostałby zlikwidowany. 

Parter budynku w założeniu byłby przeznaczony na wystawy, piętro na salę zebrań, czy koncerty dla 150-200 osób. Oprócz sali wystawienniczo-konferencyjnej na pierwszym poziomie, na drugim ma być platforma widokowa lub kawiarnia.

Przygotowania do konkursu 

Założenia dla nowego budynku przygotowała firma ASA Architekci z Rzeszowa. Miasto za nie zapłaciło 22 tys. zł. Ale to dopiero początek realizacji wizji władz miasta, co finalnie miałoby się znaleźć w auli. 

Miasto chce, by projekt auli wyłoniono w konkursie architektonicznym. Trzeba go najpierw zorganizować. I właśnie trwają przygotowania do konkursu. Najpierw trzeba wyłonić operatora konkursu. Ten etap jest właśnie rozstrzygany. 

– Operator ma ustalić warunki konkursu, ustalić terminy zgłaszania prac – wyjaśnia Marzena Kłeczek-Krawiec, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Na operatorów zgłosiły się oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich, m.in. z Częstochowy i ze Śląska. 

100 tys. złotych do podziału 

Operator otrzyma od miasta 130 tys. zł. W tej kwocie są przewidziane wynagrodzenia dla sędziów konkursu, sekretarza, koszty zorganizowania wystawy pokonkursowej, przygotowanie map i makiet. Operator ma być wyłoniony w przyszłym tygodniu. 

Konkurs ma być ogłoszony w lipcu, a jego rozstrzygnięcie wstępnie przewidziano na koniec listopada br. Zwycięzca najlepszej pracy otrzyma 40 tys. zł, za drugie miejsce będzie 30 tys. zł, za trzecie – 20 tys. zł. 10 tys. zł otrzyma wyróżniony projekt.

– Zwycięzca otrzyma także prawo do negocjacji z wolnej ręki wynagrodzenia i użycia jego projektu w ostatecznej wersji auli – twierdzi rzecznik Kłeczek-Krawiec. Na razie nie wiadomo, ile może kosztować budowa auli. Ta ma powstać w ciągu najbliższych 4-5 lat. 

Konkurs na budowę auli zainicjował Janusz Sepioł, architekt miejski Rzeszowa. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama