konserwacja-zima-samochod-rzeszow
Zdjęcie: Pixabay, Congerdesign

Zakończenie sezonu letniego to idealny moment na przegląd i przygotowanie samochodu na nadchodzące trudne warunki. Z tego artykułu dowiesz się, jak – krok po kroku – zadbać o auto, aby służyło przez całą zimę.

Kontrola i wymiana płynów eksploatacyjnych

To bardzo istotny etap przygotowania samochodu na zimę! Płyny eksploatacyjne zużywają się w trakcie używania samochodu, często też te przeznaczone na okres letni mają inne parametry niż ich wersje zimowe, co może utrudnić jazdę samochodem w niskich temperaturach. Od czego zacząć?

Wymiana oleju i filtra oleju

Po letnich podróżach warto sprawdzić stan oleju silnikowego. Jeśli ten jest zabrudzony albo jest go zbyt mało, należy go wymienić wraz z filtrem. Pamiętaj, że dobrej jakości olej to gwarancja sprawnej pracy silnika w niskich temperaturach.

Należy także zwrócić uwagę na rodzaj oleju – zimą powinny być używane produkty o niższej lepkości, które nie gęstnieją w niskich temperaturach, co ułatwia rozruch silnika.

Sprawdzenie płynu chłodniczego

Choć najważniejszą funkcją płynu chłodniczego jest oczywiście chłodzenie, to dobry płyn zapobiega także zamarzaniu silnika nawet w czasie siarczystych mrozów! Upewnij się, że jego poziom jest odpowiedni, a płyn nie stracił swoich właściwości. W razie potrzeby uzupełnij go lub (co będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem) wymień.

Sprawdź również, czy w układzie chłodzenia nie ma przecieków lub innych uszkodzeń. Pamiętaj, że płyny chłodnicze na zimę mają większą zawartość substancji, które odpowiadają za odporność na zamarzanie.

Kontrola płynu hamulcowego

Nie zapominaj o płynie hamulcowym – odpowiada bezpośrednio za twoje bezpieczeństwo! Jego niski poziom lub zła jakość mogą wpływać na efektywność hamowania, co może być katastrofalne w skutkach w zimowych warunkach.

Sprawdzanie stanu opon i zawieszenia

Opady śniegu i deszczu, gołoledź i niskie temperatury – to wszystko przekłada się na konieczność zadbania o elementy samochodu, które odpowiadają za komfort i bezpieczeństwo jazdy. Pamiętaj, że jeśli staniesz się uczestnikiem kolizji albo wypadku, przyszła wycena ubezpieczenia samochodu będzie wyższa m.in. w wyniku utraty zniżek za bezszkodową jazdę.

Wymiana opon na zimowe

Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na śniegu i lodzie. Upewnij się, że ogumienie w twoim samochodzie jest w dobrym stanie i ma odpowiedni bieżnik. Jeśli to konieczne, wymień je na nowe. Pamiętaj, że głębokość bieżnika w oponach zimowych powinna wynosić co najmniej 4 mm.

Sprawdź również datę produkcji opon – z czasem guma traci swoje właściwości, nawet jeśli opony nie były używane.

Wymiana nie powinna być konieczna, jeśli masz wysokiej jakości opony całoroczne, przystosowane do jazdy zarówno zimą, jak i latem.

Sprawdzenie ciśnienia w oponach

Zmiany temperatur mogą wpływać na ciśnienie w oponach. Regularna kontrola i ewentualne dopompowanie opon zapewni lepszą kontrolę nad pojazdem, wolniejsze zużycie opon i także mniejsze zużycie paliwa.

Warto pamiętać, że zimą optymalne ciśnienie w oponach może być nieco wyższe niż zalecane przez producenta. Ciśnienie w oponach należy kontrolować co najmniej raz w miesiącu, najlepiej wtedy, gdy opony są zimne.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kontrola zawieszenia i układu kierowniczego

Zimowe warunki drogowe są dużym wyzwaniem dla zawieszenia. Sprawdź, czy wszystkie elementy są w dobrym stanie, a układ kierowniczy działa płynnie. Zwróć uwagę na wszelkie nietypowe odgłosy podczas jazdy, które mogą wskazywać na zużycie lub uszkodzenie elementów zawieszenia.

Regularne przeglądy u mechanika pomogą wykryć potencjalne problemy, zanim staną się poważne, co jest szczególnie ważne w trudnych zimowych warunkach.

Konserwacja karoserii i elementów zewnętrznych

Gdy nadchodzi zima, warto też zadbać o stan karoserii. Niskie temperatury i sól używana na drogach stanowią wyzwanie dla każdej karoserii. Obecnie opady śniegu zdarzają się rzadziej i są mniej intensywne na skutek zmian klimatycznych. Jednak nadal problemem są są marznące deszcze, które tworzą śliską, zdradliwą nawierzchnię. Dlatego drogowcy stosują sól.

Chlorek sodu rozpuszcza lód, ale ze względu na właściwości higroskopijne osiada na karoserii i może przyspieszać rdzewienie. Sól wnika w zarysowania lakieru, ubytki i mikropęknięcia.

Warto pamiętać, że tego typu uszkodzenia powodują także ziarenka piasku, który odbija się od lakieru podczas jazdy, uderzeń kamyków. Często do uszkodzenia lakieru dochodzi podczas szybkiego, nieuważnego odśnieżania pojazdu.  

Myjnia i woskowanie karoserii

Przed okresem zimowym warto umyć auto i nawoskować lakier. Dzięki temu na jego powierzchni utworzy się powłoka ochronna, która ograniczy przywieranie brudu.

Warto zadbać o lakier przed zimą, ale należy dbać o czystość karoserii w czasie zimy. Regularne mycie i woskowanie karoserii pozwoli utrzymać ochronną warstwę, która pomoże zabezpieczyć lakier przed korozją. Dobrym nawykiem jest zainwestowanie w dobrej jakości wosk, który zapewni długotrwałą ochronę.

Zimą należy myć regularnie auto. Jednak tylko wtedy, gdy temperatura utrzymuje się na plusie. W przeciwnym razie zamarzająca woda może uszkodzić powłokę karoserii.

Należy również pamiętać o dokładnym czyszczeniu i zabezpieczaniu progów, nadkoli oraz innych miejsc narażonych na działanie soli i wilgoci.

Sprawdzenie stanu wycieraczek

Jeśli wycieraczki są uszkodzone lub usuwają wodę częściowo, koniecznie należy je wymienić. Wycieraczki powinny być miękkie i elastyczne, aby skutecznie czyścić szybę i zapewnić dobrą widoczność. W sezonie zimowym warto wybrać wycieraczki zaprojektowane specjalnie na te warunki, które lepiej radzą sobie z mrozem i śniegiem.

Ochrona uszczelek i zamków

Zimą ważna jest także ochrona uszczelek drzwi i bagażnika. Niska temperatura i wilgoć mogą sprawić, że uszczelki staną się twarde i pękają, co doprowadzi do przecieków i problemów z zamknięciem drzwi. Regularne smarowanie uszczelek specjalnym preparatem pomoże zachować ich elastyczność.

Zadbaj także o zamki – użyj specjalnego smaru, który zapobiegnie ich zamarzaniu.

Zima nadchodzi – przygotuj na nią samochód

Odpowiednia konserwacja samochodu po sezonie letnim jest kluczowa, aby bezpiecznie i komfortowo podróżować w trudnych zimowych warunkach. Regularne przeglądy i konserwacja to element dbałości o bezpieczeństwo pasażerów i własne, ale także sposób na przedłużenie żywotności auta i zapobieganie drogim naprawom.

Reklama