Zdjęcie: Materiały Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

11 rzeźb sakralnych z XVII i XVIII wieku odnowiono w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. Bezpłatnie można je oglądać do końca br. 

Konserwację rzeźb przeprowadzono w pracowni Łucji Brzozowskiej. Pieniądze na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorząd województwa podkarpackiego. Rzeźby były w złym stanie, przechowywano je w magazynie. 

W sumie odrestaurowano 11 rzeźb (nie są przedmiotem kultu), przy ich odnowieniu kierowano się zasadami charakterystycznymi dla obiektów muzealnych. Wykonane prace mają zabezpieczyć rzeźby przed ich dalszym zniszczeniem, zminimalizowano ingerencję w ich strukturę, w zachowaną polichromię, a szczególnie w pierwotną estetykę.

– Prace konserwatorskie przeprowadzone zostały z poszanowaniem dla warstw oryginalnych. Uzupełnienia zaprawy i warstwy malarskiej oraz retusze wykonano jedynie w obrębie większych powierzchni szczątkowo zachowanej polichromii – poinformował Michał Rut z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. 

Zabiegi tak wykonano, by użyte do tego materiały można było w przyszłości usunąć, bez ryzyka uszkodzenia oryginału.

Wystawę zakonserwowanych rzeźb można oglądać bezpłatnie w muzeum do końca br., natomiast na stronach Wirtualne Muzea Podkarpacia można zobaczyć digitalizację rzeźb przed i po konserwacji, film oraz animacje zrealizowane przez Laboratorium 3D Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

– Dzięki zabiegom konserwatorskim rzeźby odzyskały dawny blask, będą mogły być eksponowane na wystawie stałej w Muzeum i udostępnione szerokiej publiczności – dodaje Michał Rut.

Zdjęcie: Materiały Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

(ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama