Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

Frekwencja na konsultacjach o poszerzeniu Rzeszowa nie powaliła. Za pierwszym razem ponad 4 procent, za drugim – ponad 1 proc., ale większość za włączeniem podrzeszowskich sołectw do miasta. Radni także dali „zielone światło”. 

Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa obrady sesji Rady Miasta Rzeszowa przeniesiono nie tylko z wtorku na piątek, ale także z sali sesyjnej do internetu. 

Jednym z ważniejszych punktów obrad sesji online było przedstawienie wyników konsultacji społecznych o poszerzeniu granic Rzeszowa. Drugim, wyrażanie zgody rady na przyłączenie do miasta trzech podrzeszowskich sołectw: Pogwizdowa Nowego z gminy Głogów Małopolski, tzw. Racławówki Doły z gminy Boguchwała i Malawy z gminy Krasne. 

Konsultacje w Rzeszowie miały dwie tury. Pierwsza w dniach 3-21 lutego, druga – od 19 do 22 marca. Druga była niezbędna, tuż po zakończeniu pierwszych konsultacji uprawomocniła się uchwała Rady Gminy – część Pogwizdowa Nowego przyłączono do Rudnej Małej. Drugie konsultacje obejmowały teren Pogwizdowa w zmienionym kształcie.  

Uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach, zarówno pierwszych, jak i drugich, w Rzeszowie było 146 602 osoby. Z tego prawa skorzystało w pierwszej turze zaledwie 6193 mieszkańców, z czego 19 głosów było nieważnych. Frekwencja, jak co roku, była marna. Wyniosła nieco ponad 4 procent.

W drugiej turze było jeszcze gorzej. W konsultacjach wzięło udział jedynie 2017 osób, co dało frekwencję nieco ponad 1-procentową. Głosów nieważnych nie było. 

Wyniki konsultacji nie zaskoczyły. Zdecydowana większość mieszkańców Rzeszowa opowiada się „za” poszerzeniem miasta. W pierwszej turze „za” przyłączeniem Racławówki Doły było 5506 osób (89,40 proc.), przeciw – 227 osób (3,7 proc.), wstrzymało się od głosu 423 (6,9 proc.).

Jeśli chodzi o Pogwizdów Nowy, „za” przyłączeniem sołectwa do Rzeszowa było 5525 osób (89,5 proc.), przeciw – 213 osób (3,41 proc.), wstrzymało się 434 osób, co dało niespełna 7 proc.  W przypadku Malawy, „za” było 5555 osób (niespełna 90 proc.), przeciw – 237 osób (3,84 proc.), wstrzymało się 382 osoby (6,2 proc.).

W drugiej turze, „za” przyłączeniem Pogwizdowa Nowego w zmienionym kształcie było 1823 osoby (ponad 90 proc.), przeciw – 28 osób (1,4 proc.), wstrzymało się – 166 (8 proc.)

Podczas piątkowej sesji Rady Miasta „za” poszerzeniem Rzeszowa było 22 radnych. Od głosu wstrzymały się dwie radne z klubu PiS: Grażyna Szarama i Danuta Solarz. W głosowaniu nie wzięli udziału: Robert Kultys i Waldemar Szumny (obaj z PiS) oraz Mirosław Kwaśniak (Rozwój Rzeszowa).

Wyniki konsultacji oraz piątkowa uchwała zostanie dołączona do wniosku o poszerzenie granic Rzeszowa, który do końca marca trafi na biurko wojewody podkarpackiego. . Następnie wniosek opiniuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, a decyzję o zmianie granic podejmie rząd do końca lipca.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama