Zdjęcie: Materiały ideabank.pl

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Jedną z nich jest dysponowanie rachunkiem bankowym pozwalającym na przyjmowanie wpływów za wykonywaną pracę. Nie wszyscy przedsiębiorcy decydują się jednak na założenie konta typowo firmowego. Czy słusznie?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie są zobligowane do posiadania rachunku typowo firmowego. Z powodzeniem mogą korzystać z konta osobistego wykorzystywanego do celów prywatnych. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie sprawdza się.

Konto osobiste pozornie tańsze

Korzystanie z rachunku osobistego wynika przede wszystkim z chęci poczynienia oszczędności. Przeglądając dostępne oferty rachunków bankowych dedykowanych klientom indywidualnym można zauważyć, że większość produktów nie jest związana z żadnymi opłatami. Nie są pobierane prowizje za otwarcie konta, za jego prowadzenie czy za przelewy (szczególnie te wykonywane w ramach tego samego banku).

Warto jednak mieć świadomość, że niektóre banki pobierają opłaty za prowadzenie rachunku bankowego czy posiadanie karty płatniczej wówczas, gdy w danym miesiącu nie zostaną spełnione określone warunki, np. transakcje bezgotówkowe na konkretną kwotę. W efekcie darmowe konto osobiste przestaje być bezpłatne – może kosztować nawet kilkanaście złotych w miesiącu.

Konto firmowe z dodatkowymi udogodnieniami

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Informacja, że konto firmowe zawsze wiąże się z wysokimi opłatami to przede wszystkim stereotyp. O ile jeszcze kilkanaście lat temu faktycznie rachunek bankowy dla klientów biznesowych był związany z wysokimi opłatami, rosnąca konkurencja wśród banków spowodowała wzrost atrakcyjności tego typu produktów.

Obecnie przedsiębiorcy mogą nie tylko liczyć na bezpłatne otwarcie czy prowadzenie rachunku, ale również darmowe przelewy standardowe (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja). Dzięki temu w skali miesiąca można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych. A gdy dojdą do tego dodatkowego udogodnienia, np. dostęp do mobilnego wpłatomatu czy coworku, założenie konta typowo firmowego wydaje się być uzasadnione.

Dlaczego warto założyć konto firmowe?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć założenie konta firmowego. Jest to opcja, która pozwala na:

  • stałe monitorowanie bieżących wpływów i wydatków firmowych
  • oddzielenie finansów osobistych od firmowych, w efekcie czego łatwiej zachować płynność finansową,
  • możliwość ubiegania się o korzystne kredyty dedykowane przedsiębiorcom, zwykle oferowane na lepszych warunkach – a to wszystko bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów.

Konto firmowe wcale nie musi być droższe niż rachunek osobisty. Wystarczy tylko dobrze zapoznać się z aktualną ofertą banków i wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze – dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.

Reklama