Konwencja PSL. Kosiniak-Kamysz: „Idziemy w ciężki bój”. Kto na liście Trzeciej Drogi?

– Zszyjemy rozdartą na pół wspólnotę – zapowiedział w piątek w Rzeszowie Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego. 

1 września w Wojewódzkim Domu Kultury odbyła się pierwsza Konwencja Wojewódzka PSL, na której ogłoszono kandydatów ludowców na sejmowych listach Trzeciej Drogi w dwóch okręgach na Podkarpaciu: 22 (krośnieńsko-przemyskim) i 23 (rzeszowsko-tarnobrzeskim). 

Konwencja ludowców rozpoczęła się od krótkiego koncertu kwartetu smyczkowego „Simple Quartet”. Chwilę później na ekranie wyświetlono film, na którym pokazywano najważniejsze afery PiS, m.in. aferę kopertową, sprowadzanie zboża technicznego z Ukrainy. 

Tłem do filmu była piosenka Jerzego Kryszaka – „Szczęśliwej Polski już czas”, którą śpiewał podczas Sopockiego Hitu Kabaretowego 2023. „Jaką drogą iść, żeby nie dać zgubić się? Czy to nowa wojna jest? Znów dzielić, mamy się? Nie podzielmy się” – śpiewał Kryszak.

Wcześniej swoich kandydatów ujawniła Polska 2050 Szymona Hołowni, która z ludowcami tworzy Trzecią Drogę. Cztery lata temu PSL wszedł w polityczny alians z Ruchem Kukiz’15. Drogi ludowców z kukizowcami już dawno temu jednak się rozeszły. 

W 2019 roku z rzeszowskiej listy ludowo-kukizowej do Sejmu dostał się warszawski „spadochroniarz” – Stanisław Tyszka (dziś przy Konfederacji). W szeregach PSL pozostał Mieczysław Kasprzak, ale jego już nie ma wśród kandydatów ludowców w okręgu nr 22. 

Dziedzic zna korzenie

Liderem rzeszowskiej listy TD jest Adam Dziedzic, wójt Świlczy. – Jest samorządowcem, jest wychowankiem Związku Młodzieży Wiejskiej, czyli zna te korzenie, które wywodzą się stąd. Jest dobrym gospodarzem – chwalił Dziedzica Władysław Kosiniak-Kamysz. 

– Idę po to [do Sejmu – przyp. red.], by na Podkarpaciu każdy czuł się wolny, bezpieczny. Nie ma Polaków lepszych i gorszych – mówił sam Dziedzic. 

Na 30-osobowej rzeszowskiej liście Trzeciej Drogi w tegorocznych wyborach parlamentarnych jest 15 kandydatów PSL i 15 ludzi Szymona Hołowni. Druga jest Elżbieta Burkiewicz z Mielca z Polska 2050.

Na dalszych, parzystych miejscach Trzeciej Drogi, są kandydaci ludowców. Z czwartego startuje Ewa Gołębiowska, burmistrz Pilzna, z szóstego Stanisław Lonczak, starosta powiatu mieleckiego, z ósmego Maria Golenia, była wiceszefowa Rady Miejskiej w Ropczycach.

10 na liście jest Zbigniew Trębacz, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, dwunasty – Sławomir Kowal, przewodniczący Rady Miejskiej w Błażowej, czternasty – Błażej Borowiec, radny Niska, szesnasty – Daniel Wójcik, radny powiatu dębickiego. 

Na osiemnaste miejsce ludowcy wciągnęli Krzysztofa Kosińskiego, doktora nauk przyrodniczych, na dwudzieste –  Magdalenę Burghardt, dyrektor Banku Spółdzielczego w Padwi Narodowej, a na 22. Annę Gniewek-Maria, wieloletniego pracownika społecznego.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Z 24. miejsca startuje Barbara Zych – pedagog, pielęgniarka z Tarnobrzega, na 26. miejscu jest Marta Utnicka, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie, na 28. adwokat z Rzeszowa Maria Świniuch. Listę zamyka Leszek Surdy, wójt Gorzyc. 

Nienawiść – ciężka choroba Polski

– Drużyna Podkarpacia gotowa na wybory! – powiedział w Rzeszowie Władysław-Kosiniak-Kamysz. – Idziemy do tych wyborów, żeby powiedzieć: „dość”. Mamy dość sporów w rodzinach, sąsiedztwie i ojczyźnie. Wyleczymy Polskę z ciężkiej choroby nienawiści.

– Idziemy w bój! Ciężki bój! – dodawał lider ludowców. 

Kosiniak-Kamysz zapowiedział też walkę o „godność polskiego rolnika”. – Kto jak nie my, zadba o polską wieś i polskie rolnictwo? – pytał retorycznie. Skrytykował AgroUnię i jej lidera Michała Kołodziejczaka, który znalazł się na liście Koalicji Obywatelskiej. 

– Komitety, które kreowały się na broniące rolników, nie startują pod własnym szyldem. Nie zarejestrowały własnych list wyborczych – stwierdził Kosiniak-Kamysz. 

Patriotyzm naszym obowiązkiem

Nawiązywał także do rocznicy wybuchu II wojny światowej i udziale w walce dla Polski bohaterów ruchu ludowego. – PSL pamięta o swoich korzeniach, historii i tożsamości Patriotyzm jest naszym obowiązkiem, wyborem i przywilejem – mówił szef PSL. 

Powiedział, że ludowcy „patrzą w przyszłość”, bo przed Polską są „trzy kluczowe sprawy”. – Musimy zadbać o nasze bezpieczeństwo i trwałość sojuszy. Bezpieczeństwo budują silne sojusze i armia, ale przede wszystkim wspólnota narodowa – odbudujemy ją – mówił.

– Przywrócimy silną pozycję Polski w Unii Europejską. Odpolitycznimy armię, bo ona nie może być tłem dla przemówień polityków. Podtrzymamy też kontrakty zbrojeniowe – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Obiecał też zakończenie niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy do Polski, wprowadzenie programu „Aktywny Rolnik” oraz zablokowanie zmian ograniczających produkcje. To kluczowe punkty PSL. 

Pełną listę kandydatów ludowców w okręgach nr 22 i 23 możecie sprawdzić TUTAJ. Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama