Zdjęcie: Pixabay

30 testów, które wykonała do tej pory Wojewódzka Stacja Epidemiologiczno-Sanitarna w Rzeszowie na obecność koronawirusa SARS CoV 2, ma wynik ujemny. 

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem stwierdzono w Zielonej Górze, o czym w środę rano poinformował Łukasz Szumowski, minister zdrowia. 

Dwie osoby w szpitalu

W środę Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, poinformowała, że od 24 stycznia br. podkarpacki sanepid objął 2-tygodniowym nadzorem epidemiologicznym osoby, które w ostatnim czasie przebywały w rejonach, gdzie rozprzestrzenia się koronawirus. 

Obecnie na Podkarpaciu pod nadzorem są 132 osoby. – Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 2 osób – są one w trakcie badań – przekazuje Małgorzata Waksmundzka-Szarek. 

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wykonano 30 testów. – Wszystkie są ujemne. Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem – podają służby wojewody podkarpackiego.

Badania na obecność koronawirusa z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19 prowadzone są już w 9 laboratoriach w Polsce, a w czwartek próbki zaczną badać kolejne trzy stacje sanitarno-epidemiologiczne (w Lublinie, Łodzi i Poznaniu).

Próbki badane są już w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku i Kielcach. W przyszłym tygodniu próbki będzie można zacząć badać jeszcze w jednym laboratorium w Warszawie.

Ćwiczenia przed szpitalami

W środę przed dwoma szpitalami na Podkarpaciu – w Przemyślu i w Mielcu – strażacy, we współpracy z personelem szpitali, rozstawili namioty, które mogą w razie konieczności posłużyć do przygotowania pomieszczeń do wstępnej selekcji potencjalnych zainfekowanych osób, gdzie zajmować się nimi będzie personel medyczny.

– Są to tylko i wyłącznie ćwiczenia polegające na sprawdzeniu możliwości technicznych sprzętu w powyższym zakresie oraz zweryfikowaniu funkcjonujących procedur i należy zachować spokój – podkreśla Małgorzata Waksmundzka-Szarek. Organizatorem ćwiczeń jest wojewoda podkarpacki. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama