Zdjęcie: Pixabay
Reklama

W środę potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na Podkarpaciu. To 57-letnia kobieta mieszkanka Leżajska. Obecnie pacjentka przebywa w szpitalu w Łańcucie. 

– Kobieta 9 marca zgłosiła się na oddział zakaźny w Łańcucie. Miała typowe objawy dla zachorowania: gorączkę, duszności, kaszel. Próbki do badań pobrano we wtorek, zakażenie wirusem potwierdzono w godzinach nocnych – mówił w środę przed południem Adam Sidor, szef podkarpackiego sanepidu.

Jak podało Radio Rzeszów, zakażona kobieta to 57-letnia mieszkanka Leżajska. Według naszych nieoficjalnych informacji kobieta pracowała w rejestracji leżajskiej przychodni „Medyk”. Prawdopodobnie zaraził ją mąż, który niedawno wrócił z Niemiec. Co się z nim dzieje? Nie wiadomo. 

Komunikat o pierwszym pacjencie zakażonym koronawirusem wydał także burmistrz Leżajska:  “W związku z potwierdzonym w Leżajsku pierwszym przypadkiem koronawirusa, Burmistrz Miasta: zaleca zachowanie szczególnych warunków ostrożności, nieprzebywanie w skupiskach ludzi, dbałość o higienę rąk”.

Władze Leżajska zabroniły także Fundacji Chasydów Polska przygotowań oraz organizacji tegorocznej pielgrzymki chasydów. 

Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, oraz Adam Sidor, szef podkarpackiego sanepidu, na środowej konferencji nie chcieli odpowiadać na żadne szczegółowe pytania dotyczące zakażonej koronawirusem mieszkanki Leżajska. 

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Zadziałały właściwe procedury, służby działały w sposób prawidłowy. Sytuacja jest pod pełną kontrolą – mówiła ogólnikowo Ewa Leniart.

Adam Sidor stwierdził z kolei, że służby epidemiologiczne docierają do osób, które miały kontakt z 57-latką, zarówno w domu, jak i pracy. Nie sposób było się dowiedzieć, ile takich osób ustalono. Słyszeliśmy tylko o to, żeby służby prowadzą działaniach w trzech powiatach. W jakich? Na to pytanie, jak wiele innych, nie było odpowiedzi. 

O trzech nowych przypadkach zakażeniem koronawirusem w Polsce w środę rano poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Jeden z przypadków dotyczył właśnie Podkarpacia. Pozostałe dwa dotyczą mężczyzny z Warszawy i kobiety w Lublinie. 

Na Podkarpaciu na oddziałach zakaźnych obecnie przebywa 11 pacjentów, nadzorem sanepidu objęte są 422 osoby, przeprowadzono 97 testów pod kątem wykrycia koronawirusa, a decyzja o kwarantannie domowej zapadła wobec 93 osób.

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama