Zdjęcie: Progez

Hotel Prezydencki w Rzeszowie w czwartek (5 listopad) został przekształcony w hotel zakaźny. Może w nim przebywać personel medyczny i osoby skierowane na izolację. 

Od najbliższej soboty (7 listopada) wchodzą w życie nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Jednym z nich jest zamknięcie hoteli do 29 listopada. Hotele dostępne będą tylko dla gości odbywających podróże służbowe.

Najważniejszą rolę w walce z COVID-19 odgrywają obecnie medycy – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz cały personel szpitali, przychodni i innych placówek. Kluczowe jest ich bezpieczeństwo i możliwie wysoki komfort pracy.

Dlatego od czwartku, we współpracy z Centrum Medycznym Medyk, hotel Prezydencki w Rzeszowie (ulica Podwisłocze) udostępnia swoje pokoje, tworząc „Hotel dla Medyka”. Udostępniono tam 127 miejsc. 

Ma to być miejsce, w którym medycy ze szpitali zakaźnych i jednoimiennych z całego województwa, narażeni codziennie na kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, będą mogli odpocząć po ciężkim dyżurze, nie narażając domowników na ewentualne zakażenie.

– Chcemy, by takich miejsc na Podkarpaciu, a nawet w kraju, było więcej. Wierzymy, że pozwoli to usprawnić funkcjonowanie służby zdrowia i wygrać walkę z pandemią. Pomysł i jego realizacja mają na celu przede wszystkim zadbanie o medyków, ale także zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa – wyjaśnia Stanisław Mazur, prezes Medyka. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dodatkowo, w drugiej części hotelu wyznaczono również izolatorium dla osób skierowanych na kwarantannę przez szpital czy lekarza POZ do izolacji, a nie mogą poddać się jej w warunkach domowych. Pobyt w izolatorium w hotelu Prezydenckim jest bezpłatny. 

Osoby, które trafią do izolatorium, będą miały zapewnioną wizytę pielęgniarską i poradę lekarską, pobranie materiału do badań w kierunku COVID-19 w uzasadnionych klinicznie przypadkach, transport lub transport sanitarny, a także 3 posiłki dziennie, bezpośredni kontakt z personelem medycznym i dezynfekcję pomieszczeń.

Pierwsze takie izolatorium rzeszowski Medyk stworzył w Pałacu Ostoya w Jasionce. Na początku było tam 117 miejsc. Jak nas poinformował Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Medyk zwiększył liczbę miejsc do 173, zajętych jest aktualnie 38. 

Na Podkarpaciu jest jeszcze jedno izolatorium – w Centrum Medyczno-Charytatywnym w Przemyślu przy ulicy Słowackiego. Tam na 64 miejsca zajęte są obecnie cztery. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama