Zdjęcie: Pixabay

Wszystkie osoby, które na Podkarpaciu są obecnie pod nadzorem epidemiologicznym w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, są zdrowe. W niedzielę odnotowano w Polsce pięć kolejnych przypadków zakażenia. 

W niedzielę Urząd Wojewódzki w Rzeszowie wydał najnowszy komunikat związany z koronawirusem. Od 24 stycznia br. Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny obejmuje na Podkarpaciu 2-tygodniowym nadzorem epidemiologicznym, które przebywały w ostatnim czasie w rejonach, gdzie koronawirus się rozprzestrzenia. 

Obecnie na Podkarpaciu pod nadzorem lub w kwarantannie domowej pozostają 273 osoby. – Wszystkie są zdrowe. Dodatkowo trwa hospitalizacja 6 osób, są one w trakcie badań – poinformowała w niedzielę Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik PUW w Rzeszowie. 

Od początku wdrożenia badań w kierunku koronawirusa SARS CoV 2 w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie wykonano 48 testów, wszystkie są ujemne. Dotychczas na Podkarpaciu nie stwierdzono żadnego przypadku osoby zarażonej koronawirusem.

W niedzielę po południu Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch kolejnych osobach zarażonych koronawirusem w Polsce. Potwierdzone wyniki testów laboratoryjnych dotyczą kobiety z województwa mazowieckiego i mężczyzny ze Śląska. Oboje przebywają w szpitalach w Warszawie i Raciborzu. Ministerstwo twierdzi, że to „osoby w sile wieku”.

– Oboje są w stanie dobrym – przekazywało nam Ministerstwo Zdrowia. 

Służby sanepidu docierają do wszystkich osób, które miały kontakt z zarażonymi osobami. Część osób już trafiła na kwarantannę. W niedzielę wieczorem ministerstwo poinformowało o trzech kolejnych zakażeniach: kobiety ze Śląska oraz dwóch mężczyzn z Dolnego Śląska i Mazowsza. Wszyscy przebywają w szpitalach w Raciborzu, Wrocławiu i Warszawie. 

– Pacjentka to osoba w sile wieku, która na kwarantannie i trafiła z niej prosto do szpitala. Pacjent z Wrocławia to osoba starsza, po kontakcie z osobą bliską, która jest obecnie na hospitalizacji za granicą. Pacjent z Warszawy jest osobą młodą, która wróciła w ostatnim czasie z Włoch – poinformował nas resort zdrowia. 

Sanepid ustalił już osoby, które miały kontakt z pacjentami i poddaje je kwarantannie.  Dotychczas w Polsce stwierdzono 11 przypadków zarażenia koronawirusem. Według stanu na niedzielę (8 marca) w polskich szpitalach przebywa 168 osób, kwarantanną objęte są 932 osoby, pod nadzorem znajduje się 7122 osoby. 

Według najnowszego bilansu, koronawirus dotarł już do 99 krajów świata. Do tej pory odnotowano ponad 105 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej w Chinach (80652), Korei Płd (7041), Włoszech (5883) i Iranie (5823). Z powodu powikłań zmarło 3562 osób, w tym 3070 w Chinach, 233 we Włoszech, 145 w Iranie i 48 w Korei Płd. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama