Zdjęcie: Pixabay

„Ostatniej doby na Podkarpaciu przetestowano 787 osób. Aż u 729 z nich wykryto zakażenie koronawirusem. To daje 92 proc. wyników pozytywnych” – niepokoi się Czytelniczka Rzeszów News.

W poniedziałek przed południem Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie rzeczywiście podała, że na Podkarpaciu potwierdzono kolejnych 729 przypadków zakażenia koronawirusem, a w ciągu ostatniej doby do bazy EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski – przyp. red.) dodano 787 wyników testów na koronawirusa.

Zwróciła na to uwagę jedna z naszych Czytelniczek, jednocześnie zapoznała się on z danymi sanepidu z poprzednich dni: 25 października testów pozytywnych było 68 proc., 24 października – 56 proc., a 23 października – 39 proc. 

Skandalicznie niska liczba testów

– Oprócz tego, liczba przebadanych mieszkańców naszego województwa i liczba wykonywanych testów w województwie jest skandalicznie niska, dwa razy mniejsza niż w województwie lubelskim, który ma mniej mieszkańców od naszego regionu – napisała do nas pani Grażyna. 

Kobieta jest zdziwiona postaw władz Podkarpacia, które w ubiegłym tygodniu twierdziły, że sytuację związaną z pandemią mają pod kontrolą.

– Gdzie powstanie szpital tymczasowy? Już za parę dni zabraknie miejsc w podkarpackich szpitalach, natomiast władze wojewódzkie twierdzą, że jeszcze nie czas na podjęcie takich decyzji. To kiedy będzie czas na stworzenie takiego szpitala? Jak już całkiem szpitale się zapełnią? Otóż nie. Wtedy będzie za późno – obawia się nasza Czytelniczka. 

Sanepid: są poślizgi 

Okazuje się, że danych sanepidu z poniedziałku nie opracowano na podstawie wyników z ostatnich 24 godzin. – Nie wiemy, ile osób przebadano w ciągu doby. Podliczamy tylko te wyniki, które trafiły do teleinformatycznej bazy EWP. Nieraz pochodzą one sprzed dwóch, trzech albo nawet kilku dni – wyjaśnia Dorota Gibała, rzecznik WSEE w Rzeszowie. 

Podkreśla ona, że laboratoria bardzo często przekazują dane z opóźnieniem. – Brakuje tam ludzi, a dodawanie wyników do bazy nie jest aktualnie priorytetem – zaznacza Gibała.

Jednocześnie zwraca uwagę, że ze względu na „poślizgi w dopisywaniu do bazy” otrzymanie dobowej statystyki jest aktualnie niemożliwe. – Przy czym współczynnik zakażeń na pewno nie wynosi 93 proc. – uspokaja rzecznik podkarpackiego sanepidu. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama