Zdjęcie: Pixabay

225 nieprawidłowości związanych z obowiązkiem noszenia maseczek ujawnili policjanci w sobotę (27 marca) na Podkarpaciu. 

– 18 osób zostało pouczonych, policjanci ukarali mandatem 163 osoby, do sądów zostaną skierowane 44 wnioski o ukaranie – poinformowała nas podkom. Ewelina Wrona z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

Jaki są kary za nienoszenie maseczek?

– Z 500-złotowym mandatem muszą się liczyć osoby, które nie przestrzegają nakazów, zakazów i ograniczeń. Mandat może wzrosnąć do 1000 zł, gdy osoby, wiedząc, że są chore lub czekają na wynik badania, świadomie łamią obostrzenia – wyjaśnia podkom. Wrona.

Od soboty (27 marca) do 9 kwietnia obowiązują dodatkowe obostrzenia covidowe związane ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce.

Obowiązek zakrywania ust i nosa wprowadzono w kwietniu 2020 r. Z kolei od 27 lutego br. obowiązują nowe zasady. Nie można używać już przyłbic czy innych zamienników jak chusty, kominy, szaliki. Usta i nos trzeba zakrywać maseczką. 

W piątek (26 marca) komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk powiedział, że kontrole przestrzegania obostrzeń będą priorytetem w pracy każdego policjanta. W ostatnich tygodniach każdego dnia policjanci rozliczali za brak maseczki ok. 2500 osób.

Policja zapewnia, że nie chodzi o podbijanie statystyk. Maseczki pomagają w ograniczeniu transmisji koronawirusa. W Polsce mamy aktualnie do czynienia z trzecią falą pandemii. -Stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem – apeluje policja. 

O uporczywym lekceważniu obowiązku noszenia maseczek policjanci mogą powiadomić także sanepid. Ten może wymierzać kary administracyjne nawet do 30 tys. zł. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama