Zdjęcie: Pixabay

8 studentów Politechniki Rzeszowskiej było w grupie 30 Polaków, którzy w niedzielę wieczorem wrócili do Polski z chińskiego miasta Wuhan. 

O tym, że studenci PRz są w grupie Polaków, których ewakuowano z Chin, gdzie szaleje wirus 2019-nCoV, poinformował nas w poniedziałek prof. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej.

W niedzielę przetransportowano z Chin do Polski 30 osób, które były w chińskim Wuhan, gdzie jest najwięcej zachorowań na koronawirusa. Zostali oni przetransportowani do Francji, a następnie wojskowymi samolotami do Polski.

Samoloty wojskowe wylądowały w niedzielę przed godz. 22:00 na lotnisku we Wrocławiu. W grupie 30 Polaków, których przewieziono do wrocławskiego szpitala wojskowego, jest 9 kobiet, 13 mężczyzn i 8 dzieci. Wśród nich wspomniana ósemka studentów PRz. Poprzednich 12, którzy byli w Wuhan, wróciło do Polski ponad tydzień temu.  

Ci, którzy wrócili w niedzielę, zostali skierowani na obserwację. Od wszystkich pobrano próbki do badań, które mają wykluczyć bądź potwierdzić koronawirusa. Próbki wysłano w poniedziałek rano do jednego z warszawskich laboratorium. Wyniki mają być znane we wtorek wieczorem, najpóźniej w środę rano.

Jeszcze w niedzielę, gdy Polacy byli już w naszym kraju, premier RP Mateusz Morawiecki mówi, że jak dotychczas w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku pojawienia się koronawirusa. – Żadna z osób przetransportowanych do Polski nie ma objawów choroby, ale będą one poddane obserwacji – mówił w niedzielę premier Morawiecki. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Zapewniał również, że nie ma żadnych powodów do niepokoju, ponieważ polskie służby „w pełni panują nad sytuacją”.

20 studentów Politechniki Rzeszowskiej przebywało w Wuhan od końca września 2019 roku. Pojechali tam na studia w ramach wymiany studenckiej. Politechnika współpracuje z uniwersytetem w Wuhan. Wyjazd kolejnych 8 studentów, który był planowany na 14 lutego, został odwołany.

W poniedziałek narodowa komisja zdrowia Chin podała, że liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 361, a liczba osób zakażonych przekroczyła już 17 tysięcy, odnotowano także 2829 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama