Zdjęcie: Piotr Kłeczek / PRopaganda Studio

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała miejskim urzędnikom plany związane z zakupem autonomicznych autobusów dla Rzeszowa. Zapisane w tegorocznym budżecie pieniądze na ten cel zostaną przeniesione na przyszły rok. 

Miasto zgodnie z ubiegłorocznymi zapowiedziami w budżecie miasta na 2020 rok zapisało 4,5 mln zł na zakup autonomicznym autobusów. Pojazdy bez kierowców to jedno z marzeń Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, o realizacji którego mówi się już od 2017 roku. 

Zgodnie ze wstępnym planem w tym roku miały rozpocząć się wszystkie procedury, które pozwolą na zakup autonomicznego autobusu. Nowe pojazdy na rzeszowskie drogi miały wyjechać w 2021 roku. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ. 

Miejscy urzędnicy początkiem roku w tej sprawie byli nawet w Helsinkach.

– Sprawdzanie, jak w praktyce funkcjonują pojazdy autonomiczne jest niezbędne. Nigdzie nie wyczytamy, czy np. pojazd nie hamuje zbyt gwałtownie. Takie detale są istotne, szczególnie, że inwestycja jest kosztowna, a przecież planujemy, by autobus woził pasażerów między rzeszowskimi dworcami – tłumaczyli nam niedawno urzędnicy.

Wstępnie planowana trasa, po której ma się poruszać autonomiczny autobus obejmuje 1 kilometr od Dworca PKP, przez ulice: Grottgera, Jabłońskiego, Czarneckiego i Borelowskiego aż do Dworca Lokalnego pod wiaduktem Śląskim. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Te ambitne plany pokrzyżował koronawirus. Miasto szacuje, że na pandemii straci około 70 mln zł, dlatego zdecydowano nieco przemodelować tegoroczną listę wydatków. To oznacza, że w tym roku z budżetu wypadają zakupy związane z autonomicznymi autobusami. 

– Ta inwestycja dla miasta jest ważna, ale niełatwa. Wiąże się ona także z wyjazdami za granicę, a to w obecnym czasie bardzo utrudnione. Zdecydowaliśmy większą część pieniędzy na autonomiczne autobusy zapisać na przyszły rok – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. Chodzi o kwotę 3,4 mln zł. 

– Ponadto, w czasie trwania epidemii koronawirusa mogą pojawić się ważniejsze i pilniejsze wydatki, na które potrzebne będą pieniądze – dodaje.

Z zakupem autonomicznych autobusów miasto nie ma się co spieszyć, aby mogły funkcjonować w Rzeszowie niezbędne jest utworzenie sieci 5G, a to, jak się okazuje, wciąż jest w powijakach. Zmian wymagają także przepisy o ruchu drogowym. W Ministerstwie Sprawiedliwości leży dopiero wstępny projekt stosownej ustawy. 

 (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama