Zdjęcie: CBA
Reklama

Stanisław R., rzeszowski biznesmen, zatrzymany przez agentów Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Dostanie zarzuty korumpowania kierownika budowy elektrowni w Jaworznie na Śląsku.

Stanisław R. został zatrzymany we wtorek przez agentów katowickiej delegatury CBA. Jak w środę poinformował Piotr Kaczorek z CBA, agenci Biura wpadli na trop korupcji przy budowie bloku węglowego 910MW w Jaworznie.

– Kontrakt na wykonanie inwestycji o wartości ponad 5,4 mld zł został podpisany w 2014 roku z konsorcjum, którego głównym wykonawcą jest Rafako SA. Ta spółka z branży energetycznej powołała spółkę w 100 procentach zależną, celową o nazwie E003B7 z siedzibą w Raciborzu, która realizuje inwestycję – relacjonuje Kaczorek. 

Agenci CBA zatrzymali na gorącym uczynku przyjęcia 50 tys. zł łapówki Marcina Sz. – kierownika spółki, zajmującej się budową elektrowni Jaworzno III w imieniu Rafako. Łapówkę wręczył mu Stanisław R., rzeszowski biznesmen z branży budowlanej.

Do zatrzymania doszło w Katowicach pod jednym z salonów luksusowych samochodów, gdzie biznesmen przyjechał swoim pojazdem na przegląd. – Samo zatrzymanie miało dynamiczny charakter, obaj mężczyźni byli kompletnie zaskoczeni – twierdzi CBA.  

Funkcjonariusze CBA podejrzewają, że kwota łapówek może się zwiększyć – wręczone 50 tys. zł to jedna z transz.

Z ustaleń CBA  wynika, że pieniądze dla inżyniera spółki E003B7 miały być korupcyjną zapłatą za samo zlecenie rzeszowskiej firmie udziału w wykonaniu jednego z etapów budowy elektrowni oraz ułatwić dalsze rozliczanie.

CBA sprawdza, czy nie dochodziło do zawyżania faktur przez rzeszowską firmę ze stratą dla wykonawcy i inwestora.  

Agenci CBA przeszukali mieszkania obu zatrzymanych oraz siedziby spółki E003B7 i rzeszowskiej firmy. Zabezpieczono dokumenty dotyczące sprawy. – Teraz dopiero zatrzymani i zgromadzone dowody trafią do prokuratury – zapowiada Piotr Kaczorek.

(ram, jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama