Reklama

Czy samorząd podkarpacki powinien się angażować w organizację Kabaretowych Wakacji z Duchami, które odbędą się w 71. rocznicę rzezi wołyńskiej? Kongres Nowej Prawicy protestuje przeciwko widowisku.

W środę w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie odbyła się konferencja, na której poinformowano o Kabaretowych Wakacjach z Duchami, jakie w piątek (11 lipca) odbędą się w Przemyślu.

Przedstawienie reżyseruje firma Kuman Team, która realizowała takie medialne przedsięwzięcia jak „Sabat Czarownic” czy „Europa da się lubić”. Leszek Kumański zapewnił, że widowisko w Przemyślu będzie wyjątkowe.

– Będzie to wielkie, medialne widowisko, do którego wykorzystamy wyjątkową scenerię Zamku Kazimierzowskiego. Chcemy, aby baszta zamku była jednym wielkim ekranem, na którym będziemy wyświetlać wizualizacje. Będą przy tym pracować najlepsze ekipy oświetleniowców, dźwiękowców grafików i wielu innych specjalistów, którzy gwarantują wyjątkowe widowisko – mówił Leszek Kumański z Kuman Team.

O Podkarpaciu ma być głośno

W Przemyślu wystąpią kabarety: Kabaret Pod Wyrwigroszem, Kabaret Nowaki, Andrzej Poniedzielski, Kabaret Koń Polski, Kabaret Rak, Tercet, czyli Kwartet (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta), Kabaret Dno, Art Color Ballet.

– Pierwsza cześć widowiska będzie nosiła tytuł i będzie dotyczyła tego, czego boją się Polacy, a druga część będzie castingiem na najstraszniejszego ducha – mówi o szczegółach imprezy Leszek Kumański.

Kabaretowe Wakacje z Duchami zostaną zarejestrowane przez kamery TVP 2. Efekty będzie można obejrzeć w telewizyjnej „dwójce” 9 i 16 sierpnia. Emisję poprzedzą spoty reklamowe w postaci felietonów promujących projekty zrealizowane z funduszy unijnych na Podkarpaciu.

Na antenie TVP zostaną pokazane ciekawe miejsca w naszym województwie, które zmieniły się dzięki unijnym dotacjom, m.in. Bieszczadzka Kolejka Leśna, Muzeum Historyczne w Sanoku, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Zamek w Łańcucie, Lotnisko Rzeszów-Jasionka, Zakłady Lotnicze Mielec.

– To będą dwa tygodnie intensywnej promocji Podkarpacia na antenie Telewizji Polskiej, będą felietony, zwiastuny, na pewno o Podkarpaciu będzie głośno – zapowiada Leszek Kumański z Kuman Team.

Na zakończenie widowiska odbędzie się koncert Budki Suflera.

Politycy oderwani od rzeczywistości?

Ale Kabaretowe Wakacje z Duchami nie wszystkim się podobają, głównie z powodu daty. 1 lipca mija 71 lat od ataku ukraińskich nacjonalistów na polskie miejscowości na Wołyniu. 11. lipca 1943 roku zaatakowano około 100 polskich wsi, w wyniku czego zginęło kilka tysięcy Polaków. W sumie podczas zbrodni wołyńskiej, w latach 1943-44 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy Polaków.

Przeciwko organizacji kabaretowego widowiska w rocznicę rzezi wołyńskiej protestuje Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwina-Mikkego.

– Mamy kolejny objaw tego, iż klasa polityczna jest oderwana od rzeczywistości. Tak ci w Warszawie, jak i na Podkarpaciu. Nie widzą nic dziwnego w łączeniu rocznicy Wołynia z kabaretem. Zdrowy rozsądek nie powstrzymał ich przed wydaniem prawie miliona złotych na imprezę kabaretową akurat w czasie, gdy wielu młodych ludzi kończy edukację. Środki unijne miały zapewnić wzrost gospodarczy i miejsca pracy. To się nie udaje, więc władza daje igrzyska – uważają Ireneusz Dzieszko i Błazej Wilk, działacze KNP.

– Kiedyś działacze PO w Warszawie zorganizowali koncert Madonny w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego,  teraz marszałek z PiS organizuje występy kabaretowe w rocznicę rzezi Polaków na Wołyniu. Po raz kolejny mamy dowód, iż tak naprawdę PiS i PO niczym się nie różnią – twierdzą Dzieszko i Wilk.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

Comments are closed.