Kościół ma tereny, na których miasto stworzyło park. Będzie zamiana działek?

Ścieżkę spacerowo-rowerową, scenę i place zabaw wykonało miasto na osiedlu Krakowska Południe, po czym straciło teren na rzecz Kościoła. Będzie zamiana działek? 

 

 

Ponad milion złotych wydało miasto w ostatnich siedmiu latach na zieleń i rekreację w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 28 na osiedlu Krakowska Południe. Na tamtym terenie powstały m.in. ścieżka spacerowo-rowerowa, scena i place zabaw. Posadzono także drzewa i krzewy. 

Sęk w tym, że działki, na których inwestował ratusz, trafiły w ręce Kościoła. – Teren należał kiedyś do parafii Farnej. Mogła go odzyskać, ponieważ kilkadziesiąt lat temu została stamtąd wywłaszczona – tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Dogadać się z Kościołem

Ratusz utrzymuje, że Kościół idzie na ugodę i użyczy miastu odzyskane tereny. – Parafia Farna uznała, że skoro mieszkańcy potrzebują tych miejsc, to ona bezpłatnie użyczy je miastu. Jedynie w aktach notarialnych ziemia będzie widnieć jako własność parafii – mówi Gernand. 

Gdzie jest haczyk? Kościół zastrzegł sobie, że jeżeli zechce inną działkę o podobnej wartości, taką, którą akurat posiada miasto, to dojdzie do wymiany. 

Nowa świątynia na Wilkowyi? 

W ratuszu słyszymy, że Kościół potrzebuje działki na osiedlu Wilkowyja. Prawdopodobnie pod budowę świątyni. I właśnie ziemie w tamtym rejonie chciałoby pozyskać w zamian za tereny na Krakowskiej.

– Na razie nie dysponujemy wspomnianym gruntem. Ale jeśli go pozyskamy, to dojdzie do wymiany – twierdzi Artur Gernand. – Nie powinno być tak, że inwestycja miejska pozostaje na terenie, które nie należy do miasta – dodaje. 

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama