Nie będzie asfaltu przy ul. Króla Kazimierza w Rzeszowie. Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na zerwanie kostki brukowej.

Miasto planowało położyć asfalt przy jednej z zabytkowych ulic Rzeszowa. Króla Kazimierza, o której mowa, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeszowskiego Rynku. Droga jest tam wyłożona zabytkową kostką brukową. Przez lata uległa ona licznym wypaczeniom. Z tego powodu urząd miasta postanowił z ulicy zerwać kostkę i drogę zalać asfaltem.

Na taki krok nie wyraził zgody Wojewódzki Konserwator Zabytków. – W porozumieniu z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, powołanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konserwator wojewódzki wydał opinię negatywną – mówi Edyta Dawidziak, miejski konserwator zabytków w Rzeszowie.

Decyzję uzasadnia Izabela Kazimierz, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków. – Odpowiedź jest prosta. Króla Kazimierza to zabytkowa ulica w samym sercu Rzeszowa. Naszym zadaniem jest chronienie i zachowywanie wszystkiego co historyczne. Decyzja konserwatora po prostu nie mogła być inna – zaznacza Kazimierz.

W tej sytuacji miasto zdecydowało się na ponowne położenie tej samej kostki. Wcześniej zostanie ona zdjęta, co umożliwi wyrównanie nawierzchni. Później zabytkowa kostka wróci na swoje miejsce. – Prace remontowe ulicy powinny rozpocząć się wiosną przyszłego roku – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

Miejski Zarząd Dróg na położenie asfaltu był przygotowany od zaraz. – W związku z negatywną decyzją konserwatora na nowo musimy przygotować plan wymiany kostki brukowej. Dodatkowo szczeliny, do których dostawała się woda, chcemy wypełnić masą żywiczną. W chwili obecnej nie jestem w stanie określić kosztów tej inwestycji, bo o całej sytuacji dowiedzieliśmy się zaledwie wczoraj – powiedział nam Piotr Magdoń, dyrektor MZD w Rzeszowie.

Przetarg na remont ulicy Króla Kazimierza ma zostać ogłoszony w grudniu.

eMKa

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama