Reklama

Zdarza się tak, że z różnych przyczyn nie możemy w danym terminie spłacić raty kredytu gotówkowego. W tym artykule dowiesz się jak zawiesić spłatę rat i czy we wszystkich bankach jest to możliwe.

Powodów podjęcia takiej decyzji może być tak naprawdę wiele. Najczęściej jest to niezdolność do spłaty raty w określonym czasie. Zawieszenie spłaty raty kredytu gotówkowego cieszy się największą popularnością podczas okresu wakacyjnego, kiedy to ludzie wyjeżdżając na urlop chcieliby cieszyć się wakacjami i nie liczyć każdego wydawanego grosza, a kolejna rata kredytu im to utrudnia. Co więc należy zrobić w takiej sytuacji? Aby móc zrozumieć jak to dokładnie działa musimy sobie wyjaśnić podstawowe rzeczy.

Czym są wakacje kredytowe?

Przed wybraniem się do banku należy sobie uświadomić, że zawieszenie spłaty rat to tylko odroczenie płatności. Większość ludzi myli to pojęcie z tym, że bank najzwyczajniej odpuszcza nam spłatę raty. Tak jednak nie jest. Bank jedynie godzi się na przesunięcie terminu spłaty.

Jak zawiesić spłatę rat?

Nie wszystkie placówki bankowe umożliwiają wzięcie tzw. wakacji kredytowych, szczególnie przy kredytach gotówkowych. Jeżeli jednak bank, w którym wzięliśmy pożyczkę oferuje taką usługę to należy złożyć stosowny wniosek oraz wyrazić zgodę na pobranie prowizji przez bank z tego tytułu.

Po wypełnieniu wniosku o zawieszenie spłaty oraz wyrażeniu zgody na pobranie prowizji, bank podejmuje decyzję o przyznaniu nam wakacji kredytowych.

Ile kosztuje zawieszenie raty?

Wszystko jest zależne od banku i każda placówka nalicza swoje indywidualne prowizje. Poniżej przedstawimy kilka placówek oraz prowizje przez nie naliczane. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zawieszenia raty warto udać się do swojego banku.

  1. Eurobank – 9,5 zł
  2. PKO BP – 100 zł
  3. BNP Paribas – 0,5% (nie mniej niż 50zł)
  4. Kasa Stefczyka – 50 zł
  5. Bank Zachodni WBK – brak opłaty

Dodatkowe warunki

Często banki mają z góry ustalone warunki, na jakich może udzielić wakacji kredytowych klientowi. Przykładowo w PKO BP możemy starać się o zawieszenie rat tylko pod warunkiem, że spłaciliśmy już 12 rat, zaś w Banku Zachodnim WBK jest to 6 rat.

Prócz warunku dotyczącego ilości spłaconych już rat bank patrzy na to czy poprzednie raty spłacaliśmy regularnie. Jeżeli nie to nie mamy nawet o czym myśleć i bank na pewno nie przyjmie naszego wniosku, jeżeli jednak na czas spłacaliśmy wszystkie poprzednie raty to nie mamy o co się martwić.

Czy warto skorzystać?

Zawieszenie spłaty rat kredytu gotówkowego (dowiedz się więcej o kredytach gotówkowych) może niewątpliwie pomóc osobom, które mają kryzys finansowy i nie stać ich na zapłacenie raty w danym momencie. Banki wiedzą, że ludzie mogą znaleźć się w trudnych sytuacjach życiowych i umożliwiają swoim klientom odroczenie spłaty raty w zamian za pobranie prowizji. Należy pamiętać, że spłata raty nas nie ominie i zostaje ona na naszą prośbę tylko przesunięta w czasie i w końcu będziemy musieli spłacić daną ratę.

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: