Zdjęcie: Piotr Jaxa
Reklama

Zestaw fantastycznych fotografii pokazujących wyjątkowy świat obrazów Krzysztofa Kieślowskiego zobaczycie w Rzeszowie. Na wystawie w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa – od 15 grudnia do 31 stycznia 2023 roku.

Nieżyjącego od 1996 roku Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najbardziej znanych polskich reżyserów i scenarzystów filmowych, twórcy filmów dokumentalnych i fabularnych, nie trzeba specjalnie przedstawiać. Wystarczy, że wspomnimy o takich dziełach jak choćby „Dekalog”, „Przypadek”, czy trylogia „Trzy kolory” („Niebieski”, „Biały”, „Czerwony”). 

W kontekście wystawy „Remembering Krzysztof”, „Trzy kolory” mają kluczowe znaczenie. To właśnie na planie trylogii jako operator drugiej ekipy i fotosista pracował Piotr Jaxa. 16 fotografii analogowych w formacie 185×125 powstały w roku 1994 i od lat regularnie podróżują po świecie, odwiedzając najlepsze galeria i centra wystawiennicze.

Już niebawem „Remembering Krzysztof”, autorstwa Piotra Jaxa, zobaczycie w Rzeszowie, a dokładnie w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ulica 3 Maja 9).

Zdjęcie: Piotr Jaxa

Wystawa (od 15 grudnia, godz. 18:00) będzie połączona ze spotkaniem z Piotrem Jaxa. Jaxa w latach 1982-2019 mieszkał w Szwajcarii, w swoim dorobku ma kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych zrealizowanych na całym świecie – były pokazywane i zdobywały nagrody m.in. w Cannes, Mannheim, Krakowie, Los Angeles i Berlinie. 

Wieńcząc swoja współpracę fotograficzną z Krzysztofem Kieślowskim na planie trylogii „Trzy Kolory” („Niebieski”, „Biały” i „Czerwony”), Jaxa przygotował wystawę zdjęć „Remembering Krzysztof”, która podróżuje po świecie od 1994 roku (ponad 26 pokazów w 15 krajach). Już wkrótce będziecie mogli ją zobaczyć w Rzeszowie. 

„Remembering Krzysztof” będzie jednocześnie finałową wystawą w GFMR w ramach projektu #na_pietrze oraz częścią tegorocznej edycji Rzeszowskiego Weekendu Fotografii.  Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2023 roku. Wstęp bezpłatny. 

Jaxa jest autorem albumów: „L’esprit de Genève”, „Oh! Barcelone” i „Poschiavo, un mondo di valle”. Od 1995 r. pracuje nad wystawą „Cinematographers” – kolekcją portretów operatorów filmowych z całego świata. Do tej pory sfotografował 141 artystów kina z 27 krajów. Pierwszy album ukazał się w grudniu 2021 r., dwa następne są w przygotowaniu.

Zdjęcie: Piotr Jaxa

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama