Zdjęcie: materiały szpitala

Sześcioro lekarzy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 w Rzeszowie miało otrzymać wypowiedzenia. Klinika neurologii może zostać zlikwidowana. 

28 maja do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie trafił wniosek o zawieszenie na trzy miesiące funkcjonowania kliniki neurologii w KSW nr 1 w Rzeszowie. 

– Pani wojewoda ma na rozpatrzenie wniosku 30 dni. Zwróciła się już z prośbą o opinię do wojewódzkiego konsultanta ds. neurologii i do podkarpackiego NFZ-u. Procedury są w toku – przekazuje nam Michał Mielniczuk, rzecznik PUW.

Autorem wspomnianego pisma jest dyrektor szpitala przy ul. Szopena dr Janusz Ławiński. Ustaliliśmy, że złożony u wojewody wniosek uzasadnił on zadłużeniem KSW nr 1. Zawieszenie działalności kliniki neurologii miałoby „zoptymalizować koszty i poprawić sytuację finansową szpitala”. 

3 tys. pacjentów na bruk?

Co takie pismo oznacza w praktyce? – Likwidację oddziału neurologii – twierdzi radny sejmiku podkarpackiego Jacek Kotula (był w klubie PiS), który dyrekcję szpitala bombarduje już od kilku miesięcy.

Pierwszy raz skrytykował ją w grudniu, gdy zwolniony został prof. Krzysztof Gutkowski, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii, wtedy kierownik Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii oraz zastępca dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa KSW nr 1.

– Miesiąc temu zwolniono dr. Mariusza Partykę, który współpracował z prof. Gutkowskim. Zostawił po sobie 3 tys. pacjentów. Kto ich będzie leczył? – pyta Kotula. Twierdzi, że w poniedziałek wypowiedzenia otrzymało sześcioro kolejnych lekarzy, tym razem z kliniki neurologii. Jego zdaniem jest to zapowiedź restrukturyzacji szpitala.

– Na jednej z sesji sejmiku podkarpackiego zastępca dyrektora KSW nr 1 Marek Wiater mówił, że zwolniłby nawet 30 proc. personelu szpitala, jakieś 500 osób. I ta redukcja się dzieje, ten szpital niedługo stanie się umieralnią – alarmuje radny Kotula. 

Dlaczego jednak dyrektor szpitala miałby zwolnić lekarzy z kliniki, na zawieszenie której nie uzyskał jeszcze zgody od wojewody podkarpackiej? Kotula utrzymuje, że taka zgoda jest jedynie formalnością. 

Z dr. Januszem Ławińskim, niestety, nie udało nam się porozmawiać. W środę nie odbierał od nas telefonów. 

Kliniki do likwidacji 

Jacek Kotula przekonuje, że niebawem zlikwidowane zostaną kolejne kliniki w KSW nr 1. Jako „wyznaczone do zamknięcia” radny wymienia m.in. ginekologię onkologiczną, laryngologię i chirurgię szczękową. 

O plany związane z redukowaniem etatów w KSW nr 1 zapytaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego. Samorząd wojewódzki nadzoruje pracuje szpitala przy Szopena. 

– Pytania dotyczące likwidacji oddziału proszę kierować do dyrekcji szpitala, można się spodziewać w najbliższym czasie oświadczenia dyrektora Ławińskiego w tej sprawie – odpowiada Tomasz Leyko, rzecznik prasowy UMWP. 

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama