Zdjęcie: Rafał Nowak / Rzeszów News. Happysad

Rockowe brzmienia na smutno i na wesoło z kabanosem w tle. Do tego Koziołek i pewien biskup, który mieszkał w Zambii oraz bezdomne kotki, które potrzebują waszej pomocy. Będzie też nieco klasycznie i mocno mikołajkowo. Weekend w Rzeszowie nie będzie nudny.

1. PIĄTEK (1 grudnia)

Zdjęcie: Rafał Kret. Zespół Spiral

Weekend zaczniemy od zdrowia. W piątek i sobotę w ramach ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na życie” od 9:00 do 17:00 na placu Farnym  prowadzone będą bezpłatne warsztaty z pierwszej pomocy w zawale serca. Ratownicy medyczni wyjaśnią, jakie objawy powinny nas zaniepokoić, jak skutecznie sobie pomóc albo udzielić komuś pierwszej pomocy w zawale serca. Szkolenia są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszej rejestracji.

Od 9:00 do 17:00 będzie można wykonać również bezpłatne badania profilaktyczne cholesterolu całkowitego, glikemii, ciśnienia tętniczego, echo serca, obliczyć BMI. Będą prowadzone również konsultacje kardiologiczne z badaniem EKG i oceny ryzyka chorób układu krążenia.

Wystawa BZ WBK Press Foto 2017

Od piątku w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa będzie można oglądać zdjęcia laureatów 13. edycji konkursu fotografii dokumentalnej BZ WBK Press Foto 2017. Wystawa będzie czynna do 13 grudnia w lokalu Galerii przy ul. 3 Maja 9. Nagrodzone zdjęcia konkursu prezentowane są w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Kultura i sztuka, Natura, Portrety, Sport.

Wernisaż wystawy rozpocznie się o godz. 18:00. Więcej na ten temat możecie przeczytać TUTAJ.

„Szklana menażeria” w „Siemaszce”

W piątek Teatr im. Wandy Siemaszkowej (ul. Sokoła 7 – 9) wystawi na Dużej Scenie spektakl „Szklana menażeria” Tennessee Williamsa w reżyserii Jana Nowary. To opowieść o skomplikowanych relacjach rodzinnych. Apodyktyczna matka Amanda próbuje narzucić dzieciom – nieśmiałej Laurze – właścicielce szklanej menażerii i wrażliwemu poecie Tomowi swoją własną wizję życia. Jej działania wynikają jednak tak naprawdę z wielkiej miłości. Tutaj nic nie jest czarno – białe…

Obsada: Anna Demczuk, Joanna Baran, Michał Chołka, Mateusz Marczydło. Spektakl będzie grany w piątek o godzinie 11:00 i 20:00, oraz w sobotę o 17:00. Bilety w cenie: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy) i 20 zł (szkolny) można kupić w kasie teatru.

Spektakl o kardynale Kozłowieckim

Tego samego dnia w „Siemaszce”, w Szajna Galerii o 18:00 obejrzeć można będzie spektakl „Serce bez granic” w reżyserii Sławomira Gaudyna. Sztuka przedstawia sylwetkę kardynała Adama Kozłowieckiego – pochodzącego z Huty Komorowskiej (powiat kolbuszowski) pierwszego arcybiskupa stolicy Zambii –  Lusaki, który 61 lat swojego życia poświęcił mieszkańcom kontynentu afrykańskiego.

Scenariusz powstał na podstawie pamiętników kardynała – więźnia obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau, oraz jego listów z afrykańskiej misji do przyjaciół. Obsada: Paweł Gładyś, Grzegorz Pawłowski. Bilety w cenie 30 zł (normalny), 25 zł (ulgowy) i 20 zł (szkolny) można kupić w kasie teatru.

Massimiliano Caldi w filharmonii

Z kolei w Filharmonii Podkarpackiej (ul. Szopena 30) zagra Roman Widaszek (klarnet) i Artur Rozmysłowicz (altówka) wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Massimiliano Caldiego. Muzycy wykonają „Koncert na klarnet i altówkę op. 88” Maxa Brucha i „I Symfonię D-dur „Tytan” Gustava Mahlera.

„Koncert…” na dwa tak różne instrumenty jak klarnet i altówka, był niezwykłym prezentem Maxa Brucha dla syna. Kompozytor napisał swój utwór będąc już człowiekiem sędziwym. Rzeszowscy filharmonicy zestawili go z młodzieńczą „I Symfonią” Mahlera. Tytuł Symfonii  – „Tytan” jest aluzją do poematu Jean Paula.

Piątkowy koncert rozpocznie się o 19:00. Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy) można nabyć w kasie filharmonii (czynna godzinę przed wydarzeniem) lub na stronie www.filharmonia.rzeszow.pl

Happysad Pod Palmą

Muzyczne wrażenia zapewni również klub Pod Palmą (ul Cicha 4a), gdzie wystąpi znana grupa rockowa Happysad. Zespół powstał w 2001 roku w Skarżysku – Kamiennej. Popularność przyniósł im utwór „Zanim pójdę”, który przez 33 tygodnie utrzymywał się na Liście Przebojów radiowej Trójki. Happysad ma na koncie 7 płyt, trzy z nich uzyskały status złotej płyty. Najnowszy album zatytułowany „Ciało obce” ukazał się w lutym 2017.

Rzeszowski koncert jest częścią trasy „Obce Ciało Tour 2017”, na której wraz z Happysad gościnnie występuje formacja Terrific Sunday. Koncert zacznie się o 19:00 (klub będzie czynny od 18:00).

Bilety w cenie 50 zł (przedsprzedaż) i 60 zł ( w dniu koncertu) można nabyć w klubie przed koncertem, w sklepie Toxic (ul. 3 Maja 30),  biurze Thorn & Emm (ul. Cicha 4 – wejście ewakuacyjne od D.S Filon), Podziemnej Trasie Turystycznej  (ul. Rynek 26), Bufecie Cocos  (ul. Cicha 2 – wejście od D.S Laura), a także za pomocą stron ticketpro.pl palma.rzeszow.pl

Kabanos w Life House

Również w piątek w klubie Life House (ul. Rejtana 1) zagra prześmiewczy zespół rockowy Kabanos, który świętuje 20-lecie swojego istnienia. Ich utwory o absurdalnych tekstach u niejednego wywołują uśmiech na twarzy. Wystarczy wspomnieć choćby kawałek „Czerwona musztarda”, który w roku 2005 dość często gościł na antenie Polskiego Radia Bis.

Wraz z Kabanosem w Rzeszowie wystąpi grająca alternatywnego rocka formacja Misscore, która powstała w Nysie w 2012 r. Koncert zacznie się o 20:00. Bilety w przedsprzedaży kosztują 30 zł, a w przedsprzedaży internetowej 31 – 33 zł.W dniu koncertu – 40 zł. Można je kupić w Podziemnej Trasie Turystycznej (ul. Rynek 26), Biurze Thorn & Emm (ul. Cicha 4), Grin Shop (ul. Plac Wolności, Kolbuszowa) lub na stronie ticketpro.pl.

Spiral w Vinylu

W klubie Vinyl (al. Piłsudskiego 31) odbędzie się natomiast koncert zespołu Spiral. To grupa, której twórczość zalicza się do szeroko pojętego nurtu muzyki alternatywnej. Rockowy żywioł miesza się u Spiral z ambientowymi plamami dźwięku, a wybuchowe i bogate w oprawę wizualną show – z onirycznym żeńskim wokalem.

W piątek w Vinylu wystąpi także grupa Broken Songs, która żartobliwie określa swój styl jako „progessive pop rock dla dziewczyn”. Koncert zacznie się o 19:00. Bilety w przedsprzedaży elektronicznej kosztują 15 zł, a w dniu koncertu 20 zł. Można je kupić na stronie spiral.pl/bilety

Lenkowska w Parole Art Bistro

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

O 19:00 w Parole Art Bistro (ul. Sokoła 7) odbędzie się wieczór autorski znanej i cenionej również poza granicami Polski rzeszowskiej poetki, tłumaczki literatury anglosaskiej i prozaiczki Krystyny Lenkowskiej. Spotkanie związane z promocją najnowszych książek autorki – „Fragment de dialogue” i „Carte Orange” poprowadzi Jacek Napiórkowski.

Wieczór umilać będą dźwięki francuskiej muzyki w wykonaniu Renaty Jakubowskiej i Tadeusza Rogoyskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc, której można dokonać pod numerem telefonu: 511 131 019.

Mikołaj w Bacówce

Zdjęcie: Materiały prasowe

Zbliżają się mikołajki, a wraz z nimi różnego rodzaju imprezy związane z tym świętem. Z myślą o rodzinach z dziećmi, Hotel Bacówka Radawa & Spa przygotował na tę okazję Rodzinny Weekend Mikołajkowy. Dzieci wezmą udział w warsztatach kulinarnych i animacjach, napiszą list do Świętego Mikołaja ze swoimi życzeniami. Dziećmi będzie zajmować się opiekun, tzw. „Kids Concierge”, który zadba o ich bezpieczeństwo i aktywną zabawę.

Najważniejszym punktem programu będzie spotkanie ze Świętym Mikołajem, który w towarzystwie Elfa rozda dzieciom prezenty. Impreza odbędzie się w dwóch turach, w dwa najbliższe weekendy (1–3 grudnia lub 8-10 grudnia). Pakiet Mikołajkowy – weekend dla 2 osób dorosłych i 1 dziecka kosztuje 1120 zł. Dla dziecka w wieku 0-6 lat pobyt w pokoju rodziców jest bezpłatny, jeśli śpi z rodzicami na łóżku.

Goście, którzy nie uczestniczą w Pakiecie Mikołajkowym mogą także wziąć udział w samym spotkaniu ze Św. Mikołajem, który wręczy dziecku prezent. Jego koszt wynosi 50 zł na dziecko. Szczegóły oraz rezerwacja pod numerami: 16 736 11 20, 530 530 511, email: recepcja@bacowkaradawa.pl

2. SOBOTA (2 grudnia)

Zdjęcie: Materiały organizatorów „Kup sztukę”

W sobotę w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej na Małej Scenie wystawiony zostanie spektakl „Coś w rodzaju miłości” Arthura Millera  w reżyserii Martyny Łyko. Jest to sztuka utrzymana w klimacie czarnego kryminału. Jej bohaterowie to ludzie zdolni do wszystkiego. Prostytutka Angela nie wierzy, że mimo dojrzałego wieku wciąż jest piękna i by poczuć się atrakcyjnie jest w stanie zgodzić się na wszystko. Próby zawładnięcia drugim człowiekiem to tylko sposób na uświadomienie sobie własnej wartości.

Detektyw Tom próbuje wszystkim udowodnić, że jest coś wart i że coś znaczy. Od pięciu lat nieudolnie stara się rozwiązać sprawę, w której rozwiązanie nikt już nie wierzy, a niesłusznie skazany człowiek wciąż przebywa  w więzieniu. Między bohaterami toczy się dziwna rozgrywka…

Obsada: Mariola Łabno-Flaumenhaft i Robert Żurek. Spektakl zostanie wystawiony w sobotę o 19:00 i w niedzielę o 20:00. Bilet normalny w cenie 40 zł i ulgowy za 30 zł można kupić w kasie teatru lub na stronie teatr-rzeszow.pl

Kup Sztukę w Nowej Kulturze

W najbliższą sobotę oraz niedzielę (2-3 grudnia) w Nowej Kulturze przy ulicy Dymnickiego 4 odbędzie się świąteczny kiermasz „Kup sztukę”, na którym będzie można nabyć m.in. ręcznie zdobione ozdoby świąteczne, grafikę, biżuterię. Wydarzenie potrwa od 13:00 do 20:00. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ. 

Mikołajkowy Kiermasz Winyli

W ostatnich latach płyty winylowe przeżywają swój renesans. Ich miłośnicy powinni w sobotę odwiedzić klub Vinyl (al. Piłsudskiego 31), gdzie od 13:00 do 17:00 trwał będzie Mikołajkowy Kiermasz Winyli. Płyta winylowa może być przecież świetnym prezentem na mikołajki. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Tego samego dnia w Vinylu o 18:00 odbędzie się koncert zatytułowany „Rockendrollowa Scena Podkarpacka vol. X,  czyli Wielkie X-lecie zespołów Guitar Force oraz TUG BOAT!”. Muzyka rzeszowskiego Guitar Force to rock z żeńskim wokalem. TUG BOAT tworzą muzycy z Jasła i Kołaczyc. Zespół gra „progressive nu metal”.  

Oprócz dwóch zespołów-jubilatów w klubie wystąpią również grupy Insani, Metronom i The Brigade. Bilety w cenie 10 zł można kupić w klubie.

3. NIEDZIELA (3 grudnia)

Zdjęcie: Materiały Teatru im. Wandy Siemaszkowej

W niedzielę Teatr im. W. Siemaszkowej (ul. Sokoła 7 – 9) przygotował spektakl dla najmłodszych. O 16:00 na Dużej Scenie wystawione zostaną „Przygody Koziołka Matołka” w reżyserii Sławomira Gaudyna, na podstawie komiksu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Koziołek Matołek wyrusza na wędrówkę do Pacanowa, podczas której przeżywa najrozmaitsze przygody….

Obsada: Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Marek Kępiński, Mateusz Mikoś, Robert Żurek. Bilety w cenie 40 zł (normalny), 25 zł (ulgowy i miejsce na balkonie) i 20 zł (szkolny), do nabycia w kasie teatru oraz na stronie teatr-rzeszow.pl

Mikołajkowa Paka Dobroci

W niedzielę w Centrum Handlowym Plaza Rzeszów (ul. Rejtana 65) rozpocznie się niezwykła impreza mikołajkowa. Przez cztery dni (3-6 grudnia) odbywać się będą spotkania ze Świętym Mikołajem, animacje, gry, zabawy, warsztaty plastyczne, warsztaty cyrkowe z nauką sztuczek z talerzykami oraz żonglowania piłeczkami i kręglami, warsztaty z klockami lego.

To jednak nie wszystko. Od niedzieli do środy (3 – 6 grudnia) w Plazie trwać będzie równocześnie akcja „Mikołajkowa Paka Dobroci”, podczas której zbędą zbierane dary dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej, osób w podeszłym wieku oraz osób niepełnosprawnych fizycznie, mieszkających w Rzeszowie.

Aby wziąć udział w wydarzeniu, w dniach prowadzenia akcji wystarczy przynieść do Plazy rzeczy potrzebne mieszkańcom DPS – ich listę można znaleźć na www.plazarzeszow.pl.
Podarunki będzie można zostawić w specjalnym punkcie zlokalizowanym przy scenie z animacjami mikołajkowymi w atrium Plazy lub w specjalnie oznakowanym busie przy wejściu do centrum.

Wszystkie zebrane dary przekazane zostaną podopiecznym DPS 6 grudnia. Każdy pomagający w zamian za przekazany dar lub zakupy w kawiarni Sztuka Wyboru otrzyma specjalny kupon. Kupony wezmą udział w losowaniu domowej wizyty Świętego Mikołaja, który obdaruje trzy rodziny Mega Paką Dobroci. 

Pomóż kociaczkom

Fundacja bezdomnych zwierząt Felineus Rzeszowskie Stowarzyszenie Fotograficzne oraz hipermarket Bi1 w niedzielę organizują akcję „Świąteczna paczka dla bezdomnego kociaczka” w Rzeszowie przy al. Witosa 21 (Bi1) w godz. 13:00 – 18:00, która rozpocznie miesięczne zbieranie akcesoriów i karmy dla kotów.

Podczas niedzielnego otwarcia zbiórki na wszystkich tych, którzy chcą pomóc kotom czekają m.in. warsztaty kreatywne „Kocie ozdoby świąteczne”, stoisko Felineusowych Śnieżynek – wróżby z piernika i bombek na 2018 r. oraz świąteczne studio fotograficzne – zrób sobie zdjęcie z świątecznym klimacie.

redakcja@rzeszow-news.pl