Zdjęcie: materiały organizatorów
Reklama

Estrada Rzeszowska ogłosiła pierwszy kolektyw muzyczny Koncertu Głównego Europejskiego Stadionu Kultury 2024 w Rzeszowie. Na scenie wystąpią polski raper L.U.C. ze swoją orkiestrą Rebel Babel oraz ukraińska grupa Antytila. 

Tydzień temu informowaliśmy, że Koncert Główny ESK (21 czerwca) w Parku Sybiraków otworzy Kathia. W poniedziałek (20 maja) Estrada Rzeszowska podała pierwszy z czterech kolektywów muzycznych podczas koncertu. 

 

Przed rzeszowską publicznością wystąpi Łukasz L.U.C. Rostkowski, zielonogórski raper, twórca międzynarodowej orkiestry Rebel Babel, która dotychczas połączyła ponad 11 tysięcy muzyków z 16 krajów.

Na licznych koncertach na festiwalach w Europie i USA zawodowcy zagrali z młodzieżowymi, ochotniczymi i akademickimi orkiestrami tworząc niezwykłe spotkania światów i kultur będące spełnieniem marzeń wielu młodych muzyków.

L.U.C&Rebel Babel gościł w Rzeszowie w 2023 roku na 669. urodzinach miasta. Mieszkańcy Rzeszowa mieli okazję widzieć roztańczoną orkiestrę w 2017 roku podczas rzeszowskiej odsłony Wschodu Kultury. Wtedy na scenie wystąpili także Kayah i Kaliber 44. 

Ukraińska gwiazda

Razem z orkiestrą L.U.C.-a na scenie ESK 2024 wystąpi grupa Antytila. To jeden najbardziej rozpoznawalnych na świecie zespołów rockowych Ukrainy. Tworzą go: Taras Topolia, Serhii Vusyk, Dmytro Zholud, Dmytro Vodovozov i Mykhailo Chyrko.

Muzyka kijowskiej grupy jest inspirowana różnymi gatunkami i ma silny wpływ rocka alternatywnego, indie i elektroniki. 

Muzycy pod koniec sierpnia 2023 roku wystąpili w Warszawie. Pojawili się na scenie obok Eda Sheerana, z którym wspólnie wykonali utwór „2Step”. Wokalista Taras Topolia wystąpił także z Bono podczas nieoczekiwanego koncertu w kijowskim metrze w maju 2022 roku.

Z kolei Serhij Vusyk, klawiszowiec i aranżer zespołu, został autorem ścieżki dźwiękowej do wspólnego ukraińsko-nigeryjskiego filmu „Światło jak piórko”. Film miał swoją premierę w 2012 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Antytila wystąpiła w Polsce w kwietniu 2023 roku, podczas koncertów zbierała pieniądze dla ukraińskich sił zbrojnych i pomocy humanitarnej. Ich kariera nabrała rozpędu w 2007 roku, kiedy wzięli udział w ukraińskim programie muzycznym “Chance”.

Serhij Wusyk, klawiszowiec i aranżer zespołu, został autorem ścieżki dźwiękowej do wspólnego ukraińsko-nigeryjskiego filmu „Światło jak piórko”. Film miał swoją premierę w 2012 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Antytila powstała w 2008 roku, przebyła długą drogę do sukcesu przez 13 lat, od występów w małych pubach po koncerty na stadionach. Przez ostatnie 6 lat grupa znajduje się na szczytach list przebojów w Ukrainie. Wydali 7 albumów, wyprodukowali 30 teledysków.

Trzydniowe święto kultury

Europejski Stadion Kultury 2024 odbędzie się w dniach 21-23 czerwca. Jest częścią Wschodu Kultury, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. W tym projekcie, oprócz Rzeszowa, są jeszcze Białystok i Lublin.

ESK 2024 odbędzie się już po raz czternasty, festiwalowi patronuje Rzeszów News.

Grafika: materiały Estrady Rzeszowskiej

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama