Zdjęcie: Paweł Piekło / Czytelnik Rzeszów News

Na obśmiewaną przez niektórych mieszkańców Rzeszowa łąkę kwietną na osiedlu Staromieście, w piątek zareagował Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. 

O łące kwietnej, którą utworzono przy ulicy Staromiejskiej, napisaliśmy w czwartek. Mieszkańcy osiedla byli zdziwieni kształtem łąki – kółka, i zastanawiali się, dlaczego miasto nie obsadziło całego placu. – To jakaś kpina – komentowali. 

Na naszą publikację w piątek zareagował Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, który jest odpowiedzialny za tworzenie terenów zielonych, m.in. sadzenie łąk kwietnych. Poniżej publikujemy wyjaśnienie dotyczące łąki na Staromieściu. 

Zapewnić korzystne warunki rozwoju 

Łąka kwietna przy ul. Staromiejskiej w Rzeszowie powstała jako pierwszy element zagospodarowania tego terenu. W następnych etapach planowane jest stworzenie rabat bylinowych, które uzupełnią cała aranżację zieleńca.

Łąka została założona około 1,5 miesiąca temu, w związku z czym jest dopiero w fazie wschodów roślin, a ich rozkwit nastąpi w II połowie lata oraz w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

Nasiona na łąkę zostały przekazane w ramach akcji promocyjnej przez producenta mieszanek nasiennych, a jej założenie zostało wykonane w ramach bieżącego utrzymanie miasta, w związku z tym powstanie łąki nie generowało żadnych dodatkowych kosztów.

Kształt łąki wymuszony był warunkami świetlnymi, jakie występują na tym zadrzewionym i częściowo zacienionym terenie i został wyznaczony tak, aby zapewnić mieszance nasion maksymalnie korzystne warunki rozwoju.

Powierzchnia wynikała z ilości materiału siewnego jaki został przekazany dla miasta. Łąka została ogrodzona tymczasowo, na okres wzrostu roślin z uwagi na to, że dochodziło do przypadków niszczenia tego typu założeń przez zwierzęta (psy). Po całkowitym rozwoju roślin zostanie ono zdemontowane.

Producent przekazał mieszankę nasion „Bezpieczna łąka kwiatowa” składającą się z wybranych odmian traw, kwiatów i ziół, których naturalne właściwości biologiczne odstraszają kleszcze i owady gryzące m.in. wrotycz czy komonica zwyczajna.

Informujemy, że wiele łąk kwietnych jest zakładanych przez mieszkańców, fundacje czy stowarzyszenia w ramach różnych akcji społecznych. Są to łąki zlokalizowane na terenach rekreacyjnych, o powierzchniach od kilku do kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

Działania takie podejmowane są np. przez EKOSKOP, w ramach swoich akcji edukacyjnych (planowane założenie łąki o powierzchni ok. 4 m kw.) czy w ramach wydarzenia kulturalnego Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury 2022 (łąka założona  na terenie Bulwaru WSK Rzeszów o  powierzchni ok. 200 m kw. przez specjalistów w tej dziedzinie).

W bieżącym roku przez ZZM w Rzeszowie założone zostaną łąki kwietne o powierzchni około 1000 m kw.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama