Zdjęcie: United Volunteers

4,5 miliona dzieci w Ukrainie może spędzić święta w ciemności, gdyż w wyniku wojny wiele miejscowości jest odciętych od prądu. Fundacja UNITERS organizuje akcję „Święta bez taty” i zbiera pieniądze na zakup latarek, jak i same latarki wraz z bateriami, by podarować je ukraińskim dzieciom.

Rosja zniszczyła ponad 40 proc. infrastruktury energetycznej Ukrainy – w wielu miastach nie ma oświetlenia. – Ciemne schrony, brak prądu w domu, w szkole, w przedszkolu ze względu na bombardowania, nieoświetlone ulice i klatki schodowe, ciemne korytarze – to rzeczywistość́ ukraińskich dzieci – mówi Halina Andruszków, prezes Fundacji UNITERS.

– Latarka, to coś więcej niż sprzęt – symbolizuje światło, nadzieję i wiarę w dobro, które zawsze zwycięża – podkreśla. – Rosja terroryzuje nas poprzez niszczenie infrastruktury krytycznej, energetycznej. Warto wesprzeć najsłabszych, czyli dzieci – apeluje Vitalii Bilyi, radca Ambasady Ukrainy w RP.

Zbiórki w jednostkach OSP

Zbierane są wszystkie latarki (także akumulatorowe) i baterie do nich. Latarki z całej Polski będą dostarczone do warszawskiego biura fundacji, skąd zostaną zawiezione na Ukrainę. W zbiórkę zaangażowane będą polskie szkoły, harcerze z ZHR, a także zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej w całej Polsce.

– Do siedzib OSP – to jest 16 tys. punktów, można przynosić latarki, które następnie zostaną dostarczone dzieciom w Ukrainie – informuje Adam Nowak, wiceprezes zarządu głównego OSP.

Pierwsza partia latarek, czyli ok. 200 tys. sztuk, zostanie rozdana w czasie świąt Bożego Narodzenia, które w Ukrainie jest obchodzone 7 stycznia. – Wręczanie zaczniemy od linii frontu i będziemy przesuwać się do zachodnich granic, aż osiągniemy cel 4,5 miliona latarek – powiedziała Viktoria Batryn, wiceprezes Fundacji UNITERS.

Na miejscu wolontariuszy fundacji wspierać będą Siły Zbrojne Ukrainy, które pomogą w organizacji punktów wydawania latarek i zapewnią bezpieczeństwo. Prezenty będą rozdawane przez kadrowych żołnierzy, urzędników państwowych i członków organizacji wolontariackich.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Dzieci boją się ciemności

Jest kilka sposobów, żeby wspomóc akcję. Można kupić latarki i przesłać je na adres Fundacji UNITERS lub przynieść do najbliższej jednostki OSP. Jest też możliwość wsparcia akcji finansowo poprzez wpłacenie pieniędzy na konta fundacji.

Kolejna metoda to rozpowszechnianie informacji o akcji, by mogła ona dotrzeć do jak największej liczby osób. Chętni mogą też dołączyć do zespołu wolontariuszy i zorganizować zbiórkę latarek w swoim mieście. Zbiórka rzeczowa trwa do 31 grudnia 2022 r., a zbiórka pieniędzy do 6 stycznia 2023 r.

– Dzieci jednakowo boją się ciemności. To akcja symboliczna, zbliżają się święta, symbol nadziei, że skończy się koszmar, wojna – przekonuje Halina Andruszów. – Dzieci na święta proszą o różne prezenty. Ukraińskim brakuje najprostszych rzeczy – dajmy im latarki. Dzieci nie mogą cierpieć w ciemnościach – uważa.

Partnerami akcji są m.in. Ambasada Ukrainy w Polsce, Związek Ukraińców w Polsce, Europejski Kongres Ukraińców, OSP, ZHR, Plast, Orlen, EWL oraz organizacje charytatywne z Ukrainy i Europy. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.swietabeztaty.pl.

(pap, ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama