Zdjęcie: Muzeum-Zamek w Łańcucie

Po dwóch latach przerwy, w Muzeum-Zamek w Łańcucie turyści znów mogą oglądać ekspozycję Łaźni Rzymskich. To jedyna tego typu atrakcja w Polsce.

Krótko po otwarciu w 2020 roku, premierową ekspozycję Muzeum-Zamek w Łańcucie na ponad dwa lata zamknięto dla zwiedzających. Powodem były obostrzenia pandemii COVID-19. – W marcu br., po zniesieniu części restrykcji, turyści znów mogą oglądać ekspozycję Łaźni Rzymskich – poinformowała Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego Zamku.

Łaźnie Rzymskie w piwnicach rezydencji powstały w latach 20. XX w. Były wyposażone w najnowocześniejsze wtedy systemy grzewcze, urządzenia kąpielowe, saunę, urządzenia do elektroterapii, pomieszczenie z urządzeniami gimnastycznymi, pijalnię wód mineralnych i innych napojów, a także elegancki pokój wypoczynkowy ze skórzanymi kanapami.

Wodę do łaźni doprowadzano ze źródeł w Handzlówce. Wodociąg liczył niespełna 10 km. Rekreacyjny kompleks był jedną z łańcuckich atrakcji. Goście ordynata byli zachwyceni odpoczynkiem w luksusowych warunkach.

Do naszych czasów zachowały się mocno zniszczone wanny i kabiny, a także znaczna część kafelków podłogowych, ściennych i sufitowych oraz w dużej części – na ścianach w dużej części przetrwały malowidła groteskowo-arabeskowe. Nie zachowały się zaś instalacje wodno-kanalizacyjne wszystkich urządzeń, które po wojnie zdemontowano i zniszczono.

Same pomieszczenia również zostały zniszczone m.in. w latach 50. – przez niewłaściwie wyznaczone układy instalacji centralnego ogrzewania.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Odtworzenie Łaźni Rzymskich było możliwe dzięki dofinansowanemu Unii Europejskiej. Projekt zakończył się w 2019 r. Odtworzono historyczny wystrój ordynackiego spa, zrujnowanego po II wojnie światowej. Zrekonstruowanie pomieszczeń wraz z detalami było możliwe dzięki fotografiom archiwalnym z lat 20. i 30. Ich autorem był Józef Piotrowski. 

Założeniem prac było jak najwierniejsze skopiowanie wnętrz, poprzez zastosowanie oryginalnych elementów, takich jak np. podobne oryginalne kurki, rury, urządzenia natryskowe. Turyści odwiedzający spa mogą również zobaczyć m.in. odtworzony elegancki gabinet wypoczynkowy, wraz z meblami z drewna dębowego.

Do piwnic wchodzi się jednobiegowymi, drewnianymi dębowymi schodami, prowadzącymi z parteru do łaźni. Niezwykłym wyzwaniem było zrekonstruowanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, a także wszystkich urządzeń kąpielowych, do masażu oraz fizjoterapii. Uzupełniono też ubytki w zachowanych kafelkach i w całości odtworzono ścienne malowidła.

Łaźnie Rzymskie można zwiedzać od wtorku do niedzieli. Ze względów konserwatorskich obowiązują limity wejść. Bilet w cenie 6 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) w kasach Muzeum, znajdujących się w Maneżu, przy ul. 3 Maja 10.

Zdjęcie: Muzeum-Zamek w Łańcucie
Zdjęcie: Muzeum-Zamek w Łańcucie

oprac. (ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama