Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

W czterech z 9 kolejnych próbek wody potwierdzono legionellę. Źródła zakażenia bakterią wciąż nie znamy. Sanepid twierdzi, że ognisko wygasza.

W czwartek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie podała kolejne wyniki badań próbek wody sprawdzonych pod kątem występowania w niej legionelli. Pierwsze sanepid podał 28 sierpnia – legionella była w czterech z dziewięciu próbek.

Najnowsze wyniki także dotyczą 9 próbek wody ciepłej. Wodę do badań pobierano do badań z domów i mieszkań osób zakażonych legionellą. – W trzech próbkach potwierdzono wysoki poziom bakterii legionella, a w czwartej jej wzrost – przekazał sanepid. 

– Mamy również wyniki 10 próbek wody zimnej z mieszkań osób zakażonych. Woda okazała się czysta. W żadnej z tych próbek nie stwierdziliśmy legionelli – powiedziała nam Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

To, że w kolejnych próbkach wody ciepłej potwierdzono legionellę nie oznacza, że znamy źródło zakażeń bakterią. – Jednoznaczne potwierdzenie źródła zakażenia wymaga jednak prowadzenia dalszego dochodzenia epidemiologicznego – zakomunikował sanepid. 

– Bieżące dane epidemiologiczne na ten moment wskazują jedynie pojedyncze, nowe przypadki potwierdzonych zakażeń związanych z ogniskiem, czyli mamy do czynienia z wygaszaniem ogniska – dodał jeszcze sanepid. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W raportach sanepidu z tego tygodnia rzeczywiście są pojedyncze przypadki nowych zakażeń legionellą. W czwartkowym jest mowa o dwóch kolejnych zakażeniach i dwóch kolejnych zgonach. Chorobę legionistów potwierdzono już u 157 osób, zmarło 18 osób. 

Po pierwszych wynikach badań próbek wody z 28 sierpnia, Ministerstwo Zdrowia podało, że najbardziej prawdopodobnym źródłem zakażeń legionellą jest miejski system wodociągowy w Rzeszowie. Cała sieć w zeszły weekend była dezynfekowana. 

Sanepid o pierwszych zakażeniach legionellą w Rzeszowie został poinformowany 17 sierpnia. Bakteria wywołuje ostre zapalenie płuc spowodowane wdychaniem skażonej wody.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama