Do 76 wzrosła liczba osób zakażonych bakterią Legionella na Podkarpaciu – podał w czwartek rzeszowski sanepid. 

Pięć nowych zakażeń ujawniono u pacjentów przebywających w szpitalach na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, Dębicy i w Przemyślu, m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, gdzie aktualnie przebywa 20 pacjentów z bakterią Legionella: 17 jest w szpitalu na ul. Szopena, trzy osoby w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej.

Najwięcej zakażeń dotychczas potwierdzono w Rzeszowie – 56. W powiecie rzeszowskim jest ich 15, w powiecie dębickim – 3 oraz po jednym w powiatach: ropczycko-sędziszowskim, niżańskim, stalowowolskim i przemyskim. W szpitalach jest 76 osób. 

W nocy ze środy na czwartek w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie przy ulicy Rycerskiej zmarła 79-letnia mieszkanka Rzeszowa, u której potwierdzono Legionellę. W tej placówce aktualnie jest 14 osób z potwierdzoną bakterią, z czego trzy przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej.

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie przy ulicy Lwowskiej jest 18 pacjentów z Legionellą, z czego dwie są na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

W środę w nocy do Rzeszowa z pilną wizytą przyjechała Katarzyna Sójka, minister zdrowia. W Urzędzie Wojewódzkim na posiedzeniu sztabu kryzysowego omawiano sytuację związaną z masowym zachorowaniem w Rzeszowie na legionellozę, czyli ostre zapalanie płuc, które jest skutkiem wdychania skażonej wody. 

Ministerstwo Zdrowia podało, że weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia Legionellą. W sobotę i niedzielę sieć w Rzeszowie ma być dezynfekowana od 5:00 do 23:00. Sanepid pobrał dotychczas 56 próbek wody z instalacji w Rzeszowie oraz w powiatach: rzeszowskim i ropczycko-sędziszowskim. 

Wyniki będą znane najwcześniej w najbliższy poniedziałek.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

 

Reklama