Zdjęcie: Patrycja Mazur / Rzeszów News

79-letnia kobieta, u której potwierdzono zakażenie bakterią Lagionella, zmarła w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. 

O śmierci mieszkanki Rzeszowa poinformował nas w czwartek Grzegorz Materna, dyrektor Szpitala Miejskiego w Rzeszowie przy ulicy Rycerskiej. – Pacjentka miała wiele chorób, była leczona onkologicznie, przebywała u nas od kilku dni – przekazał nam Materna.

To już druga ofiara śmiertelna Legionelli w tej placówce. W szpitalu na Rycerskiej wcześniej zmarł 70-letni mężczyzna. Trzy inne osoby zmarły w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Szopena oraz w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc przy ul. Rycerskiej

Pilna narada u wojewody 

W środę w nocy do Rzeszowa przyjechała Katarzyna Sójka, minister zdrowia. W trybie pilnym w Urzędzie Wojewódzkim zwołała naradę z udziałem wiceministra zdrowia Marcina Martyniaka, Krzysztofa Saczki, głównego inspektora sanitarnego, i wojewody Ewy Leniart.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, sztab kryzysowy zwołano „w związku z sytuacją dotyczącą zakażeń bakterią Legionella na Podkarpaciu”. – Weryfikowany jest wariant dotyczący miejskiej sieci wodociągowej jako źródła zakażenia – podał resort. 

Ministerstwo dodało, że służby podległe wojewodzie Ewie Leniart i głównemu inspektorowi sanitarnemu zostały zobowiązywane do podjęcia natychmiastowych działań, które mają wygasić ogniska choroby. Ministerstwo twierdzi, że strategia została ustalona. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W środę sanepid potwierdził Legionellę już u 71 osób. Źródło zakażeń wciąż nie jest znane. 

 

W sobotę i niedzielę (26-27 sierpnia) cała miejska sieć wodociągowa w Rzeszowie zostanie zdezynfekowana. Bakteria Legionelli powoduje chorobę legionistów (legionelloza). Skutkuje ostrym zapaleniem płuc, spowodowanym wdychaniem skażonej wody.

Wyniki próbek wody, które do badań pobrał sanepid, będą znane dopiero w poniedziałek. W czwartek od rana trwa posiedzenie miejskiego sztabu kryzysowego. W południe prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek i kierownictwo sanepidu mają przedstawić bieżącą sytuację. 

Jak się chronić przed zakażeniem, przeczytasz TUTAJ

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama