Zdjęcie: Sebastian Stankiewicz / Rzeszów News

Przewidywania sanepidu o wygasaniu ogniska legionelli w Rzeszowie sprawdzają się. We wtorek (5 września) odnotowano tylko jedno zakażenie.

We wtorek sanepid podał, że liczba osób zakażonych bakterią Legionella pneumophila wzrosła do 166, to o jeden przypadek więcej w porównaniu z wtorkowym raportem służb sanitarno-epidemiologicznych w Rzeszowie. 

Najwięcej osób na legionellozę (choroba legionistów) zachorowało w Rzeszowie – 112, w powiecie rzeszowskim – 36. Pozostałe przypadki (16) dotyczą pacjentów z innych powiatów. Sanepid odnotował dotychczas 19 zgonów osób z potwierdzoną legionellą. 

Szczyt zachorowań odnotowano pomiędzy 12 a 16 sierpnia, a dotychczasowe dochodzenie sanepidu wykazało, że pierwsze przypadki choroby legionistów były już 30 lipca. O masowych zakażeniach sanepid dowiedział się 17 sierpnia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Od tamtej pory trwa dochodzenie, które ma wykazać źródło zakażeń legionellą. Do tej pory jest ono nieznane. Swoje śledztwo w tej sprawie prowadzi też prokuratura. Legionella wywołuje ostre zapalenie płuc spowodowane wdychaniem skażonej wody. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama