Zdjęcie: Pixabay

Fundacja Wspierania Edukacji wspólnie z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie uruchamia w Rzeszowie warsztaty z programowania. W październiku rusza nowy projekt. Wezmą w nim uczniowie w wieku 12-16 lat. 

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza od początku br. organizuje w Rzeszowie i czterech innych miastach województwa Dziecięcy Uniwersytet Techniczny – darmowe zajęcia popularnonaukowe dla dzieci w wieku 7-12 lat.

Fundacja w latach 2012-2018 w tych samych miastach realizowała projekt „Politechnika Dziecięca”. DUT powołano, aby pokazywać dzieciom naukę w bardziej atrakcyjny sposób niż ten, który mają na co dzień w szkole. Podczas zajęć jest dużo eksperymentów i pokazów, mali studenci są bardziej zaangażowani w realizację tematu.

Jak wcześniej PD, tak i teraz DUT cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem i podczas rekrutacji na jedno miejsce przypadają średnio trzy osoby. Obecnie w zajęciach bierze udział ok. 3000 uczniów rocznie, a łącznie w projektach wzięło już udział ponad 20 tys. osób.

Już od kilku lat mali studenci i ich rodzice pytają organizatorów: a co jak moje dziecko już wyrośnie z tego projektu? Dlaczego nie ma zajęć, które rozwijałyby pasję tych młodych ludzi? Do dzisiaj Fundacja nie prowadziła jeszcze projektu, w którym mogliby wziąć udział uczniowie w starszym wieku. 

Do zaprojektowania atrakcyjnych zajęć dla starszych dzieci potrzeba przede wszystkim pieniędzy, ale równie ważny jest sam pomysł i dobry wykładowca. – Długo dorastaliśmy do warsztatów dla takiej grupy docelowej, ale wydaje się, że już możemy wystartować z tym projektem i powoli go rozwijać – mówi Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji.     

Już w październiku br. Fundacja zainauguruje nowy projekt w wersji pilotażowej. Będą to warsztaty z programowania dla uczniów 12-16 lat. Odbędą się na Uniwersytecie Rzeszowskim, a wziąć w nich udział mogą uczniowie z całego Podkarpacia.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Całe zajęcia będą interaktywne, a wykorzystywane do programowania klocki Lego Mindstroms pozwolą pozostawić atrakcyjną formę warsztatów. Uczniowie poznają podstawy programowania, zbudują specjalne roboty, które na koniec zaprogramują.  

Partnerem projektu jest Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie, wspierający projekty promujące przedsiębiorczość i innowacyjność, zwłaszcza wśród młodych i początkujących przedsiębiorców, projekty zachęcające młodzież, szczególnie dziewczęta i młode kobiety, do zainteresowania naukami ścisłymi, technologią, inżynierią, sztuką i matematyką.

Projekt jest pilotażowy, dlatego Fundacja udostępnia tylko 15 miejsc. – Mamy nadzieję, że sprawdzą się nasze założenia i w kolejnym roku będziemy mogli zaproponować większą ilość miejsc – mówi Łukasz Szuba. 

Aby dostać się na warsztaty, należy przejść rekrutację zakończoną losowaniem. W dniach 22-24 października na stronie Fundacji należy wypełnić formularz rejestracyjny i poczekać na losowanie, które odbędzie się 25 października. Kolejnego dnia wszyscy zakwalifikowani uczestnicy otrzymają informację o przyjęciu na warsztaty.

Wszyscy chętni do zapisania dzieci na zajęcia będą zobowiązani do zapoznania się z regulaminem, zaznaczenia niezbędnych zgód związanych z przetwarzaniem danych osobowych oraz wysłania zgłoszenia. Link do rekrutacji pojawi się w aktualnościach na stronie Fundacji 22 października o godzinie 10:00.

Oprac. (ak)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama