Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Reklama

Rzeszów w ostatnich latach życia pod zaborami – to tło dla kolejnej książki edukacyjnej dla dzieci, przygotowanej przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin. We wrześniu egzemplarze trafią do rzeszowskich rodzin i szkół.

ALEKSANDRA WOJNAROWSKA

Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin jest dobrze znane z edukacyjnych publikacji dla najmłodszych, które przy okazji promują nasze miasto. Stowarzyszenie ma na swoim koncie cieszące się dużą popularnością chociażby takie publikacje jak: książeczka „Rzeszowskie spacery dla przedszkolaków”, czy gra „Miasto skarbów”.

Tym razem kreatywni rodzice postawili na promowanie Rzeszowa, ale w perspektywie historycznej. Ich nowa publikacja będzie nosić nazwę „Obrazy przeszłości”. Pretekstem do jej powstania była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Naszą nową publikacją chcemy zainteresować historią Rzeszowa przede wszystkim najmłodszych. Chodzi nam o to, żeby historia nie była dla dzieci nudna – mówi Monika Markovic, wiceprezes PSAR.

Głównym bohaterem książeczki jest 10-letni Maciek, który odnajduje w Rzeszowie wehikuł czasu. Urządzenie przenosi go wraz z kuzynką Basią do Rzeszowa pod zaborami, gdzie na własne oczy zobaczą, jak wyglądała walka o wolność. Młodzi podróżnicy na swojej drodze spotkają także kilka osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Przygoda Maćka w nienachlany sposób przekazuje historię Rzeszowa, ale także pokazuje dzieciom, że ich czyny mogą mieć daleko idące konsekwencje, a nawet przynieść skutki, które przetrwają lata – mówi Monika Markovic.

Z „Obrazów przeszłości”  będą zadowolone głownie młodsze dzieci, ponieważ publikacja ma być kolorowa z pięknymi i niezwykłymi ilustracjami. Książeczki będą bezpłatnie dostępne od września. – Planujemy je rozdawać dzieciom w grach i konkursach – zapowiada Markovic.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: