Reklama

Czy naprawdę warto zaryzykować zdrowie, nierzadko nawet życie, dla szczupłej sylwetki – zdobytej drakońskimi sposobami? Dziś kilka słów o groźnych dla zdrowia lekach anorektycznych, choć zakazanych, wciąż łatwych do zdobycia.

W ostatnich latach obserwuje coraz większy kult szczupłej sylwetki, nie tylko u kobiet ale również i mężczyzn. Idąc za modą, poszukują na stronach www oraz na forach internetowych produktów, które powodują szybkie obniżenie masy ciała. Wśród tych preparatów znajdziemy tzw. „leki anorektyczne”, zawierające w swoim składzie substancje hamujące uczucie głodu, jednak ich status prawny budzi wiele kontrowersji. Wycofane ze sprzedaży z rynku UE po 2010 roku Meridia, Lindaxa, Zelixa, są dostępne do zakupu przez Internet za pomocą kilku kliknięć. Sibutramina związek aktywny tych preparatów ma silne działanie poposikłowego uczucia sytości z równoczesną zwiększoną termogenezą, wyniku której następuje szybka redukcja masy ciała. O jego wycofaniu z rynku i zakazie sprzedaży zdecydował Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi działający przy EMEA (Europejskiej Agencji Leków). Na podstawie wyników licznych badań wykazano jego negatywny wpływ na wzrost ryzyka wystąpienia zawału mięśnia serca oraz udaru mózgu. Natomiast sami pacjenci spożywający te leki, zgłaszali dolegliwości takie jak: bóle głowy, bezsenność, dokuczliwe zaparcia, uczucie suchości w ustach. Kolejnym lekiem zmniejszającą uczucie głodu to Acomplia, której związkiem aktywnym jest rimonabant. Również i ten lek nie zagościł zbyt długo na rynku europejskim. Swoją karierę rozpoczął w 2006 r. natomiast już w 2008 r. został wycofany. Do działań ubocznych leku na bazie rimonabant można zaliczyć: nudności, wymioty, zaburzenia snu, nerwowość, depresja, zawroty głowy, biegunka, świąd, nadmierne pocenie się, zmęczenie, utrata pamięci, agresywność, zaburzenia koncentracji. Z oficjalnej sprzedaży na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wycofano również: Avipron, Isolipan, Miniscap, Antiadipositum X, Teronac, Dimagrir, Mazindol, Ponderax, Ponflural, czyli leki których działania uboczne negatywnie wpływały na zdrowie pacjentów.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Wciąż budzący wiele kontrowersji pozostaje lek Adipex, którego substancją działającą jest fentermina pochodna fenyloetyloaminy, metylowa pochodna amfetaminy. Preparat ten jest lekiem niezarejestrowanym w Polsce, a dostępny wyłącznie w ramach importu docelowego (głównie z Czech). Tak, jak każdy lek z tej grupy powoduje zahamowanie łaknienia ale jakim kosztem? Indeks bezpieczeństwa fenterminyjest bardzo wąski. Szybko powoduje działania niepożądane oraz uzależnia. Ostre objawy zatrucia manifestują się psychozą. Przy przewlekłym stosowaniu leku obserwuje się zaburzenia osobowości, drżenia mięśniowe, bóle i zawroty głowy, i zaburzenia libido. Wśród objawów ze strony układu krążenia obserwowano: wysokie wartości ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, tachykardie. Ze strony układu pokarmowego odnotowano suchość w ustach, biegunki i zaparcia.

Czy naprawdę warto? Czy cena własnego zdrowia jest adekwatna do złudnego efektu? Prawda jest taka, że nie oszukamy natury! Droga na skróty nie tylko pozbawi nas radości z życia, ale przede wszystkim mocno wpłynie na stan naszego zdrowia. A odchudzanie przecież może być przyjemne – a nawet takie być powinno. Jeżeli chcemy schudnąć nie musimy oszukiwać, wystarczy, że zaczniemy uprawiać nasz ulubiony sport i wprowadzimy do naszego życia zasady racjonalnego odżywiania. RUCH I DIETA TO PODSTAWA do osiągnięcia celu !! Nie warto oszukiwać. Nie warto ryzykować. Postawmy na zdrowe i bezpieczne dla nas rozwiązanie.

 

 

Reklama