Zdjęcie: Youtube.com / Artur Andrus
Reklama

Artur Andrus – dziennikarz, artysta kabaretowy i autor, będzie kolejnym gościem cyklu „Letnie Ogrody Literackie”. Będziecie się mogli z nim spotkać w niedzielę (8 sierpnia) w rzeszowskich ogrodach bernardyńskich. 

„Letnie Ogrody Literackie” to cykl wydarzeń literackich w plenerze organizowanych w ramach akcji „Atrakcje na wakacje”. Cykl powstał z myślą o miłośnikach dobrej książki i czytelnikach biblioteki. Uczestnicy mają okazję spotkać się z popularnymi postaciami medialnymi, którzy jednocześnie są autorami wielu interesujących książek.

Pierwszym gościem „Letnich Ogrodów Literackich” 25 lipca był Jarosław Kret, znany prezenter pogody, podróżnik i fotoreporter. Przed nami kolejne spotkanie. W niedzielę (8 sierpnia) gościem będzie Artur Andrus, dziennikarz, artysta kabaretowy i autor. Spotkanie rozpocznie się o godz. 16:00. Spotkanie poprowadzi Jan Wolski.

Artur Andrus urodził się w Lesku, wychowywał się na Podkarpaciu. Studia dziennikarskie ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów współpracował z Radiem Rzeszów oraz Rozgłośnią Harcerską. Jako student, przeprowadził wywiad z Wojciechem Młynarskim – wierszem, był to moment przełomowy w jego karierze. 

Przez ponad 20 lat Andrus był związany z radiową Trójką, gdzie prowadził oraz redagował m.in. „Powtórki z rozrywki”, „Teraz śmieszniej”, „Trójki pod księżycem” czy „Akademię rozrywki”, do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. W 2011 roku został uhonorowany przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne zasługi dla Polskiego Radia.

Od 2018 roku Artur Andrus współpracuje z radiem RMF Classic, jest gospodarzem programu „NieDoMówienia, czyli rozmowy niezobowiązujące Artura Andrusa” i „Wakat – Wakacyjny Alfabet Turystyczny”. Od 2020 roku jego głos można usłyszeć również na antenie Radia Nowy Świat.

Oprócz pracy w radiu, Andrus często występuje w telewizji. Prowadzi imprezy kabaretowe, jest stałym gościem programu „Szkło kontaktowe” w TVN 24, a także gospodarzem cyklu „Z Andrusem po Galicji” w TVP3.

Artur Andrus jest mistrzem swobodnej zabawy słowem. Jego wiersze ukazywały się
w kolumnie satyrycznej „Życia Warszawy”, w „Przekroju”, a felietony, w „Zwierciadle”
i „Gazecie Lekarskiej”. Pisze teksty piosenek dla innych artystów m.in. Alicji Majewskiej, Hanny Śleszyńskiej, Czesława Mozila, Grupy MoCarta.

Andrus jest autorem książki „Popisuchy” – zbioru piosenek i wierszy, jak również bajek dla dzieci i dorosłych – „Bzdurki czyli bajki dla dzieci i innych”. Wraz z wieloletnią przyjaciółką Marią Czubaszek, napisał dwie książki: „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” oraz „Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak”.

Zbiór felietonów, publikowanych przez kilka lat na jego blogu, doczekał się wydania w formie książki „Blog osławiony między niewiastami”.

Ponadto, artysta odnosi sukcesy na rynku muzycznym. Autorski album „Myśliwiecka” uzyskał podwójnie Platynową Płytę i był najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce w 2012 roku. Album „Cyniczne córy Zurychu” otrzymał status złotej płyty i okrył się platyną.

Na kolejnych spotkaniach w cyklu „Letnie Ogrody Literackie” gościć będą: Ewa Wachowicz (22 sierpnia) i Alek Rogoziński (29 sierpnia). Udział w spotkaniach jest bezpłatny.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: