Zdjęcie: Teatr Nowy im. Witkacego w Słupsku
Reklama

„Kupiec wenecki” Teatru Nowego im. Witkacego w Słupsku na trzeci dzień Festiwalu Nowego Teatru. O niechęci do obcych.

Szymon Kaczmarek jest znany rzeszowskiej publiczności. Dla Teatru im. Wandy Siemaszkowej przygotował „Heddę Gabler” na podstawie sztuki Henrika Ibsena (2014) oraz „Idiotę” na kanwie powieści Fiodora Dostojewskiego (2018). 

W swoim dorobku ma także „Kupca weneckiego” według Williama Szekspira, którego wyreżyserował w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku. To z nim przyjechał do Rzeszowa na siódmy Festiwal Nowego Teatru, w niedzielę 24 października. 

„Kupiec…” opowiada o Bassaniu (w tej roli Wojciech Marcinkowski), który zabiega o względy Porcji (Monika Janik). Bardziej od dziewczyny interesuje go jednak jej posag.

Aby go zdobyć, Bassanio musi przejść dziwaczny eksperyment i wnieść odpowiedni majątek. Ten z kolei ma mu zapewnić Antonio (Krzysztof Kluzik), zaciągając dług u Żyda Schylocka (Igor Chmielnik). Pożyczka nie jest oprocentowana, ale Antonio, jeżeli nie spłaci jej na czas, będzie musiał oddać funt ciała.

Kaczmarek wzbogacił Szekspira o wątki homoseksualny i feministyczny – Antonio i Bassanio ze sobą romansują, a Porcja przemienia się w Doktora Prawa (z fallusem). Najważniejsza pozostaje jednak w „Kupcu…” niechęć do obcych. 

Głównym bohaterem sztuki jest zaszczuty Żyd Schylock, może przybysz, może uchodźca. Wenecjanie zepchnęli go na margines, a teraz wytykają palcami i nazywają psem. 

„Chcę jedynie waszej przyjaźni” – powtarza z uporem Schylock, ale wenecjanie nie chcą go uznać za „swojego”. Po ubiciu interesu, który należy przypieczętować uściskiem dłoni, Antonio długo i ze wstrętem ją wyciera. Wrze w nim na widok Schylocka.

Widać to gołym okiem, bo spektakl toczy się na tle skromnej, mającej industrialny charakter scenografii Kai Migdałek – wśród kontenerów, „blaszaków” i falochronów.

Czwartego dnia festiwalu (poniedziałek) „Wiśniowy sad” wystawi Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Pełny program siódmego Festiwalu Nowego Teatru dostępny jest – TUTAJ

Wydarzeniu patronuje Rzeszów News.

(taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: