Fot. Kamil Pudełko / Rzeszów News. Na zdjęciu Kuba Karyś
Reklama

– To byłaby piękna innowacja – uważa Kuba Karyś, lider Komitetu Obrony Demokracji na Podkarpaciu. Proponuje, by Rzeszów miał nowe hasło promocyjne – “Rzeszów – stolica tolerancji”.

Rzeszów od 2008 roku reklamuje się, że jest “stolicą innowacji”. – Początkowo były opory. Ludzie myśleli, że hasło “Rzeszów – stolica innowacji” brzmi trochę górnolotnie, że porywamy się z motyką na księżyc – wspomina Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

Słuszny kierunek 

Ratusz twierdzi, że wybór, by Rzeszów był “stolicą innowacji” z perspektywy 10 lat okazał się słuszny.

– To hasło się przyjęło w całym kraju. 10 lat temu startowaliśmy z innej pozycji. Rzeszów był na innym etapie rozwoju. Dzisiaj jesteśmy na czołowych miejscach w wielu rankingach. W Polsce hasło jest rozpoznawalne. To był bardzo ambitny pomysł, ale autorzy hasła mieli w 100 procentach rację – uważa dziś Maciej Chłodnicki. 

Jednym z pierwszych namacalnych dowodów na “innowacyjne” aspiracje Rzeszowa była wybudowana w 2012 roku okrągła kładka nad aleją Piłsudskiego. – Markę miasta oparliśmy o innowacyjność. To był słuszny kierunek – mówią miejscy urzędnicy.

Przykład dla całej Polski

Ale po 10 latach pojawił się pomysł na nowe hasło promocyjne miasta: “Rzeszów – stolica tolerancji”. Jego autorem jest Kuba Karyś, lider KOD na Podkarpaciu.

Na Facebooku Karyś napisał: “Rzeszów – piękne galicyjskie wielokulturowe miasto. A gdyby tak spróbować właśnie tutaj budować przykład dla całej Polski. Miasta bez podziałów, gdzie siada się do stołu i normalnie rozmawia, gdzie poglądy nie stanowią nieprzekraczalnej bariery, gdzie ludzie niezależnie od wyznania, z ich przekonaniami, opiniami, etyką i estetyką, równi wobec prawa – darzą się wzajemnym szacunkiem. Taka enklawa”.

Kuba Karyś nawet przerobił obecną grafikę promującą miasto i umieścił ją na Facebooku Rady Miasta Rzeszowa. Komentarze w większości są pozytywne. “Pasuje, szczególnie, że 50% mieszkańców to byli Żydzi, ale byli też Rusini, Ukraińcy, mieszanka” – napisał jeden z internautów. 

“Brzmi wspaniale, wchodzę w to. Zróbmy z Rzeszowa drugi Sztokholm! Cudowne miejsce do życia!”, “Ładnie brzmi i prowokuje do pozytywnego myślenia, taka nowatorska “etykieta”, “Podoba mi się ten pomysł. Nawet bardzo” – piszą inni internauci. 

“Marzenie szaleńca”

– To nie jest pomysł na nowe hasło promocyjne. Wręcz przeciwnie – to byłaby piękna innowacja, gdyby Rzeszów stał się stolicą tolerancji – mówi nam szef KOD.

– Gdybyśmy tutaj właśnie, gdzie te różnice są tak widoczne, gdzie ten rów pomiędzy ludźmi jest tak głęboką przepaścią, pokazali, że można różnić się pięknie. Ja wiem, że to “marzenie szaleńca”, że to straszne trudne, ale jeśli tutaj na Podkarpaciu by się to udało, to udać się może wszędzie – uważa Karyś. 

I dodaje: – Zacznijmy od prostych rzeczy – wspólnych imprez, które łączą – pikników, dziecięcych turniejów piłkarskich, sąsiedzkich spotkań ulicznych – uczmy się nawzajem tolerancji. Oczywiście, musimy przyjąć jedną zasadę – nie ma tolerancji dla nietolerancji.

Tolerancji pod dostatkiem 

Co o takiej propozycji sądzi ratusz? Jest sceptyczny.

– Rzeszów jest tolerancyjnym miastem. U nas nie ma problemów na tle narodowościowym. Incydenty się zdarzają, ale one są wszędzie. Nie będziemy zmieniać hasła, a już na pewno nie na takie. Rzeszów jest tolerancyjny i nie trzeba tego jeszcze wpisywać do hasła. Rzeszów “stolicą innowacji” pozostanie – mówi Maciej Chłodnicki.

Zdjęcie: Kuba Karyś

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

37 KOMENTARZE

 1. DAWAĆ KATO MATOŁKI !!!! PISAĆ KOMENTARZE !!! POKAŻCIE WASZĄ KATO ZJEBANĄ MIŁOŚĆ BLIŹNIEGO !!! Która oczywiście istnieje kiedy wam pasuje.

 2. roch ty tumanie, uszczelnienie VAT czyli m.in. JPK, baranie pisowski jeden, opracował rząd PO, a podpisał się pod tym jak zwykle twój obecny pseudo rząd. Żeby takie coś opracować, trzeba mieć odrobinę mózgu, a twoi wybrańcy czekali aż z nieba spadnie. Niestety nie spadło. Więc trzeba było się pochwalić cudzym projektem. A pieniądze nie trafiły dla nierobów 500+, tylko dla tłuściocha z Torunia. A na potrzebę 500+ okradają uczciwie pracujących ludzi kolejnymi podatkami i podwyżkami. Ciebie nie zaliczam do grona ludzi pracujących, bo jesteś albo beneficjentem 500+ (czytaj “odbiorcą” debilu), albo byłym komuchem, któremu podoba się że pis przywraca twoje ulubione czasy “czy się robi, czy się leży, 500+ sią należy”.

 3. A może zrobimy z Rzeszowa ,,Miasto dawania umów pracownikom i zgodnych z prawem stawek godzinowych” hahaha a nie 7ziko za h w lokalach na Rynku panie kodziarzu jak już chcemy byc tacy konstytucyjni, prawo i sprawiedliwi xD

 4. Co sie tak stresujecie na forum? Przestancie ujadac jak zakompleksione wiesniaki. Mamy demokracje, i wg niej KOD ma tyle samo do powiedzenia czy zrobienia co kazda inna legalna organizacja w tym kraju. Niech sobie mowia co chca, nie pasuje ci to idz w swoja strone.

 5. Co mają rozumieć, jak się wcześniej zjarali dymem ze zniczy, ludzie w końcu zaczną przeganiać te pasożyty, można być tolerancyjnym, ale na chamstwo w przestrzeni publicznej trzeba reagować, dziwię się że Ratusz pozwala na takie chuligańskie wybryki w centrum miasta.

 6. takich liderów odzianych w kurtke Parmalat, z grzebieniem wystającym z kieszeni dżinsów i biletem na PUKAES za młodych lat to jechało się z laczka .

 7. Wczoraj nieboraki KODowskie ubraly w koszulke pomnik Nalepy w rzeszowie. Garstka toto przyszla i darla mordy na calą ulice. Patrzac na ich twarze i wiek widac ze niewiele rozumieja z otaczajacej rzeczywistosci…

 8. Ostatnio widziałem tych cudaków jak protestowali przed sądem. Było ich z 50 osób i zdecydowana wana większość 50+. Niech jedzie do Biedronia ,tam na pewno go zrozumieją.

 9. kim jest ten gość, że się publikuje co gada? Puśćcie jeszcze, że pani Grazia w zieleniaku powiedziała, że Gienek spod szóstki przyglądał się wczoraj tej Elce

 10. Tak “okradają” że co odzyskają od mafii paliwowej albo z uszczelnienia VATu oddają rodzinom wielodzietnym w formie 500+ albo emerytom w lekarstwach…

  Oby tak “kradli” jeszcze kilka kadencji.

  A jeszcze niedawno minister finansów rostowski(celowo pisane z małej) – Piniędzy na obietnice pisu nie ma i nie będzie. Tak Ci tęskno do śmieciówek, wysokiego bezrobocia i podwyższenia wieku emerytalnego? Kaczuszka wieczna nie jest, wróci Niemiec z Brukseli to Ci jeszcze i podatek katastralny zafunduje.

 11. Maniek, nie przesadzaj. Wpadnij na manifę, dostaniesz znicza i zobaczysz jakie młode laski przychodzą. Jeśli nie jesteś zaślepionym prawakiem, to może która Cię zechce. Pozdro

 12. Mam lepszy pomysł: Rzeszów stolica bez KODomitów!

  Jeszcze tylko tego brakowało, żeby kilkunastoosobowa sekta starych ludzi ze zniczami decydowała jak miasto ma się promować, puknijcie się głowy, alimenty już zapłacone?

 13. Do innowacyjnie rozsypującej się kładki dodał bym m.in. innowacyjne tablice informacyjne przy drogach o niczym konkretnym nie informujące, czy wagi pojazdów na wlotach do miasta co nic nie mogą zważyć.
  Nie stać nas na kolejne innowacyjne pomysły, więc zastąpmy je równie sensownymi tolerancyjnymi

Comments are closed.